С подписването на Договор за лоялност започва на практика кариерата на избраниците на ГЕРБ като парламентаристи в 41-то Народно събрание. Ден преди да положат клетва, хората на Бойко Борисов се задължиха при 3 неприсъствени дни в парламента или ако гласуват с чужда карта да напуснат.
Депутатите от ГЕРБ днес се събраха и очертаха посоката и стъпките на заявения от тях нов парламентаризъм, предаде БНТ.
Срещата между депутатите от ГЕРБ и ръководството на партията се състоя в хотел Sky Way в квартал "Симеоново". Тя продължи около четири часа. В съвещанието взе участие и неформалният лидер на партията и кмет на София Бойко Борисов.
Той съобщи, че Цветан Цветанов ще бъде председател на Парламентарната група на ГЕРБ. Докато бъде съставено правителството, парламентарната група трябав да има свой лидер, от когото да се ръководи. Ако Цветанов бъде избран за министър в кабинета, ще му бъде търсен заместник, обясни кметът на София.
За председател на Народното събрание остава кандидатурата на Цецка Цачева. Лъчезар Иванов ще бъде заместник-председател на парламента от ГЕРБ.
На днешната си среща със 116-те бъдещи депутати от ГЕРБ са проведени общи инструкции за особеностите на парламентарната работа, за това да не се гласува с чужди карти и „да не забравят това, за което са ги избрали хората”, коментира Борисов.
По молба на кандидата за народен представител Тодор Йосифов, по-известен като рапъра Маниака, той няма да бъде депутат в 41-то Народно събрание. В писмо, изпратено до Изпълнителната комисия на ГЕРБ, Йосифов посочва, че клиповете му са били заснети преди шест години и са представлявали неговия граждански протест срещу корупцията, уличната престъпност и безхаберието на управляващите.
"През последните няколко дни някои медии спряха да пишат за корупцията, дори темата за последните скандални назначения на Тройната коалиция беше засенчена от "топ новината за рапъра депутат". Моята музика се оказа най-важната тема около ГЕРБ и за страната. Медийните интерпретации започнаха да придобиват заплашителни размери.
Нездравият журналистически интерес към моите песни от преди шест години може да навреди на ПП ГЕРБ, за която аз съм посветил последните три години от живота си. Това е атака срещу младите хора в България, но въпреки всичко аз ще продължа да работя за тях и за ГЕРБ", посочва още Тодор Йосифов.
Бойко Борисов заяви още, че очаква правителството, което ще бъде излъчено от партията, да бъде подкрепено от сегашните управляващи. Той добави, че и "и Станишев, и Доган, и президентът искат незабавно съставяне на правителство заради кризата”. „Ако не го подкрепят, това означава, че искат нови избори”, коментира той.
По-рано днес при влизане на срещата председателят на партията и депутат Цветанов заяви, че в следващите дни предстоят разговори с останалите партии за подкрепата им към новия кабинет. Цветанов благодари и за изразената днес подкрепа от страна на ДПС за новото правителство, предаде Dariknews.bg, позовавайки се на информация на БТА.
Лидерът на ГЕРБ каза още, че според него бъдещите министри трябва да бъдат хора с достатъчна обществена подкрепа и сериозна професионална подготовка. Така той отговори на журналистически въпрос ще има ли в новия кабинет "син" министър.
Депутатът от ГЕРБ Божидар Димитров заяви, че е най-вероятно да стане председател на комисията по култура в Народното събрание, но каза, че последната дума има партията. Според него, за да се ограничи гласуването с чужди карти, трябва да бъде намалено времето за гласуване до 5 секунди.
За мен отговорът е ясен, но последната дума има премиерът, заяви Вежди Рашидов в отговор на въпрос дали той ще стане министър на културата. Всичко до момента е предпоследно и нека да не гадаем, завърши Рашидов.
За парламентарната група на ГЕРБ приоритет ще бъде актуализацията на бюджета и приемане на национална антикризисна програма. Това каза икономическият експерт от ГЕРБ Стоян Мавродиев, предаде Агенция „Фокус”. Той добави, че според него подписването на предпазно споразумение с Международния валутен фонд е задължително.
Сред приоритетите в работата на парламентарната група на партията ще бъде намаляването на осигурителната тежест, оптимизиране на администрацията в Народното събрание, вероятно намаляване на броя на парламентарните комисии, както и спирането на злоупотребите с командировки в чужбина и използването на служебни автомобили.