Обилните валежи през последните месеци ще доведат до повишаване цената на пчелния мед. Заради дъждовното време се очаква по-слаба реколта тази година. Влагата е станала причина за нарушения в процеса на събиране на цветния прашец, коментират родните пчелари.
Като минус от пороите от бранша изтъкват и пропускането на две от важните паши – рапицовата и акациевата. В момента тече събирането на прашец от липовете цветове, но силният вятър и дъждовете го отвяват и измиват, оплакват се производители.
Влажното време е донесло и някои плюсове за пчеларите. В някои региони за пръв път от няколко години насам се наблюдава роене на пчелните семейства, което радва заетите в бранша.
"От една страна, дъждовете ще ни ударят чисто икономически заради по-ниската продукция, която ще изкараме, но от друга страна, сме облагодетелствани от тях заради възможността да си наваксаме с пчелните семейства", каза председателят на Областния съюз на пчеларите в Хасково Тошо Тодоров, съобщи в. „Стандарт“.
В средите на производителите на мед са доволни, че роенето на пчелните семейства ще спомогне за наваксване за загубите от т. нар. "синдром на празния кошер". Явлението безпокои пчелари от целия Европейски съюз. Според специалистите една от причините за повишената смъртност при пчелите е замърсяването на околната среда и химикалите за растителна защита, които се използват в селското стопанство. Пчелите отговарят за опрашването и тяхната липса реално се отразява на целия отрасъл селско стопанство, алармират от бранша.
Само за последните десет години пчелните семейства в региона на Хасково са намалели наполовина. Те са наброявали 15 хиляди. Цената на пчелно семейство стига до 300 лв. Най-засегнати са районите с най-много пчелини - Свиленградско и Ивайловградско. Там загубите на пчелни семейства са 40-50%. Има и места, като хасковското село Узунджово, където кошерите са останали на 90% празни, коментират производителите.
"Дъждът на практика затвори пчелите в кошерите, но пък ги насочи да правят нещо друго - да се роят, да се размножават, което не се е случвало през последните 5-6 години", каза Тодоров.
Затова съветът му към колегите е тази година да се насочат към увеличаване на пчелните семейства, за да компенсират загубите си от количеството произведен мед.
Припомняме, че започва приемът на заявления за плащане на изпълнените инвестиции по Националната програма по пчеларство (НПП) за тригодишния период 2014 - 2016 г.