Цените на петрола се стабилизираха във вторник, заради продължаващите съкращения на добивите от страна на ОПЕК и предстоящите санкции на САЩ срещу Иран, от което пазарът се затегна, търсенето нарасна силно.
Към 9 часа българско време юлските фючърси на европейския вид суров петрол Brent поскъпнаха с 14 цента, до 78,37 долара за барел спрямо нивата при затваряне на търговията в понеделник и се доближават до три и половина годишния си пик от 78,53 долара за барел. В същото време фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) нараснаха с 13 цента, до 71.09 долара за барел и също се приближават до най-високата си цена от ноември 2014 година, когато котировките бяха на ниво от 71.89 долара за барел.
Пазарите са затегнати, тъй като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), водена от Саудитска Арабия, продължава да ограничава доставките от 2017 г. насам, за да повиши цените на петрола.
С подновените санкции срещу Иран, които се кани да възстанови САЩ, предлагането ще спадне, а търсенето на петрола ще нарасне силно. Някои анализаторите дори твърдят, че това вече се случва преди още да бъдат въведени санкциите.
Затягащият се пазар почти изключва глобално свръхпредлагане на суровината, което понижи цените на суровия петрол между края на 2014 г. и началото на 2017 година.
Данните на ОПЕК, публикувани в понеделник, показват, че запасите от петрол в индустриално развитите държави-членки на ОИСР през март са спаднали с 9 милиона барела до общо 340 милиона барела, което е под средното ниво за последните пет години.