Глобалните цени на храната са се увеличили през месец юли поради честите и рязки климатични промени, съобщава „Би Би Си“, позовавайки се на доклад на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН.
Ценовото увеличение хвърля в смут специалистите, които се притесняват от повторение на хранителната криза от 2007–2008 година.
Обилните и ненавременни валежи в Бразилия, сушата в САЩ и производствените проблеми в Русия са едни от най-ключовите фактори за промяната. Климатичните несполуки в Индия и Австралия също са играли немалка роля. Увеличението на цените пък не е никак малко – с цели 6% спрямо месец юни, особено като се имат предвид предишните месеци на по-ниски ценови стойности.
Зърнените продукти са поскъпнали със 17%, захарта – с 12%, като увеличението ѝ е обусловено от наводнените и унищожени ниви със захарна тръстика в Бразилия. Страната е най-масовият производител на захар в света.
Царевицата пък е поскъпнала с чудовищните 33% поради засушаването на реколтата в САЩ. Оризът и млечните продукти са запазили предишното си равнище, като изненадата е, че месото е поевтиняло с 1,7%
Хранителните кризи съвсем очаквано удрят по по-бедните страни. Проблемът е в това, че те трябва да заплащат по-високи такси за внос в кризисни случаи, защото нямат производствения капацитет да задоволят вътрешното си потребление.
По данни на неправителствената организация Oxfam, oт началото на годината увеличените цени на храната, както и засушаването, са довели до продоволствени проблеми за 18 милиона души в западните и централните части на Африка.