Грипната епидемия в Европа тепърва започва. Тя тръгва от Северозападната част на континента и се предвижда към нас, като в България тя се очаква в следващите няколко седмици. Това заяви д-р Ангел Кунчев, държавен главен здравен инспектор към Министерство на здравеопазването на пресконференция за актуалната грипна обстановка в страната, предаде iNews.bg.
Данните показват, че миналата седмица 83 на всеки 1000 души са регистрирани с остри респираторни заболявания. Това показва, че заболеваемостта те първа започва да нараства. Същевременно щамът на грипа от тази година е близък на този, който циркулираше у нас през 2012 г. Според експертите грипът е трудно предвидим и заради изменение на щамовете всяка година, е нужна нова ваксина.
Очаква се грипната епидемия да е по-интензивна от миналата година, но няма да изисква извънредни мерки. Топлото време, което прогнозират синоптиците, ще ускори процесът на развитие на грипа, но няма да е определящ и не се очакват повече заболелите до края на тази седмица, успокои още д-р Кунчев.
За момента на Балканите най-спокойно е в Румъния, където миналата седмица е отбелязан лек спад в броя на заболелите от грип, но това е временно, подчерта д-р Кунчев.
Кунев обяви, че предстои лечебните заведения в страната да осъвременят плановете си за действие при грипна епидемия и да се реши в кои места ще могат да се открият допълнителни легла в случай на нужда. В спешната помощ в някои отделения и при общопрактикуващите лекари са осигурени лимитирани количества антивирусни препарати.
По здравния инспектор грипната ваксина не е перфектна, но е единственото, с което разполагаме в момента. На 14 ден след ваксинацията в организма вече има антитела, а имунитет има след 3 седмица от
ваксинирането и продължава около година.
Тазгодишният грип пък протича с хрема, кашлица, болка в гърдите, температура, силно главоболие и трудно ставане от леглото – това са симптомите в първите 7 дни на заболяването.
Много е възможно след тях човек да е уморен и в следващите 10 дни, но тогава вече няма да е заразен. В случаите, в които пациентите вдигне отново температурата, след 7 ден, се препоръчва той отново
да посети лекаря си, защото вероятно става дума за пневмония.
Експертите препоръчват възрастните хора да си стоят вкъщи в разгара на епидемията, защото при тях е най-възможно да има усложнения. Носенето на маска в обществения транспорт обаче не е ефективна мярка, защото след 15-та минута маската се навлажнява и пак пропуска вирусите.
По думите на проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология на инфекциозните болести в България няма статистика за починалите от грип, а само за тези от пневмония. Те са между 2000-2500 годишно. Най-уязвими от пневмония са малки деца до 1 година, както и хора над 65 година, които са някъде 70% от смъртните случаи от пневмония.
Що се отнася до обявеното извънредно положение в САЩ заради грипната епидемия там, д-р Кунчев обясни, че това не е причина за паника и за сериозни проблеми, а е чисто законова мярка, защото трябва да се промени начина на обслужване. Това, което е характерно за САЩ, е, че там фармацевтите могат да имунизират в аптеките дори и деца над 1 г. От своя страна българските експерти следят случвалото се в Америка, Канада и Мексико, където в момента има грипни епидемии.