Председателят на ЕС Чехия изрази своя песимизъм по отношение на идеята за намаляване на данък добавена стойност (ДДС), след като Германия се показа не особено склонна към компромис. По време на днешното (10.03) заседание на министрите на финансите от ЕС, Прага сложи на масата за преговори предложение за намаляване на ставката на ДДС в областта на услугите, предаде EUbusiness.
Данъчните промени обаче ще се нуждаят от подкрепата на мнозинството членове на ЕС. По тази причина и досегашните предложения стояха без одобрени в продължение на години. Германия, най-голямата икономика в общността, не одобрява понижението на ставките, въпреки засилващия се натиск на Франция. Париж желае намаляването на ДДС за ресторантьорската дейност, но трябва да получи разрешение и от другите държави в ЕС.
"Не съм оптимистично настроен, че промените ще бъдат приети", заяви финансовият министър на Чехия Мирослав Калушек. Той смята, че единодушно решение по този въпрос трудно може да бъде постигнато.
Ставката на ДДС в страните от ЕС е не по-малка от 15%, като целта е да се премахнат големите различия в цените в отделните държави от общността. В някои сектори обаче може да бъде въведен и по-нисък процент, но не по-малко от 5,5%, в опит да се стимулира наемането на работници. Промените предвиждат увеличение на тези сектори.
„Не виждаме предимства от намаляването на ставките на данъците”, коментира обаче германският финансов министър Пеер Щайнбрюк.