Човекът - мрънкало по природа

10.09.2009 | 15:11
по статията работи:
Гневът действа на тялото ни като отрова, в случай че не го излеем
Човекът - мрънкало по природа

Кръвното налягане се покачва, сърцебиенето се ускорява, а дишането става все по-учестено. Познато ли ви е това състояние? Според актуално проучване всеки германец се ядосва средно поне по два пъти и половина на ден. В Европа по-нервни от тях са само италианците, французите и британците, съобщава "Дойче Веле". Жителите на Острова заемат челната позиция като избухват средно по цели четири пъти на ден. Най-спокойните европейци се оказват датчаните - по собствени данни те изпускат нервите си само веднъж на десет дни.

Всъщност човек е мрънкало по природа. Още от пеленачета циврим за щяло и нещяло. Двумесечните бебенца могат съвсем умело да изразяват гнева си, надувайки гайдата до небето. Особено, ако са огладнели. Двегодишните мъничета пък предпочитат да ни ядосват на публични места, хвърляйки се на земята пред погледите на случайна публика - крещят с пълно гръло и се мятат като диваци. Всеки опит да ги успокоим ги вбесява още повече.

Според резултатите от изследване на проф. Мария фон Салиш от Свободния университет в Берлин момичетата са по-склонни да прикриват гнева си. Всяко четвърто момиче успява да запази привидно самообладание, докато това се удава само на 18 процента от момчетата.

"Да задържаш гнева си е равносилно на това да вземеш горещ въглен, за да го хвърлиш по врага си: ти си този, който ще се изгори" - е казал Буда. Негови са и следните думи: "Да се ядосваш - това означава да наказваш себе си заради грешките на другите." Надали някой умира от желание да страда заради грешките на другите, но как да запазим самообладание, когато в продължение на един час не можем да намерим място за паркиране?

Според проучванията британците се ядосват най-вече на нахалниците по опашките, италианците пък на лошите шофьори, французите - заради зле приготвена храна, а шведите и норвежците изпускат нервите си, когато някой започне да се подиграва с родината им. Гневът, който впрочем през Средновековието се е смятал за смъртен грях, действа на тялото ни като отрова, в случай че не го излеем. Според редица изследвания задържането на гнева води до психосоматични проблеми, депресии и дори инфаркт.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...