Човечеството се сдоби с първия си междузвезден апарат

13.09.2013 | 10:50
по статията работи: Симеон Досев
Сондата "Вояджър" пресече границата на хелиосферата и вече се намира сред звездите
Човечеството се сдоби с първия си междузвезден апарат

Първият космически обект, дело на човешка ръка - космическият дълголетник "Вояджър 1", излезе извън границите на Слънчевата система и вече официално се води в междузвездното пространство.

"Вояджър" смело навлезе там, където никога не е прониквала сонда, и по този начин направи едно от най-значителните технологични достижения в аналите на историята на науката. Тъй като той е проникнал в междузвездното пространство, това отваря нова глава в човешката наука", казал зам.-ръководителят на НАСА Джон Грансфелд, цитиран от американската асоциация за съдействие на развитието на науката (AAAS).

"Възможно е бъдещите изследователи на Далечния космос да уловят "Вояджър", нашия първи междузвезден посланик, и да се замислят как тази смела сонда е помогнала да стане реално тяхното бъдеще", добавил Грансфелд.

Сега НАСА не жали фанфарите, но самата историческа крачка е направена още преди година, през август 2012-а. Тогава някои учени заявиха, че границата на хелиосферата е пресечена. НАСА обаче опроверга твърденията и ги нарече преждевременни.

Къде е границата?

На края на Слънчевата система няма гранични ограждения и контролно-пропускателни пунктове. За граница се смята пределът на хелиосферата – "мехур", запълнен със слънчев вятър. Това е поток заредени частици, които "измитат" всичко в околослънчевото пространство. Отдалечавайки се от звездата, частиците постепенно губят скорост и в даден момент техният "напор" се оказва прекалено нисък, за да преодолее съпротивлението на междузвездната плазма.

Тук слънчевият вятър рязко се забавя, възниква ударна вълна и именно на това място се намира границата на хелиосферата. Зад тази граница се намират междузвездната среда и междузвездният газ, чиито свойства коренно се различават от "вътреслънчевата".

"Вояджър 1" е преодолял границата на ударната вълна още през 2004 година и оттогава лети в хелиомантията – област, запълнена със свит и турбулентен "слънчев" газ. През всички тези години учените чакаха той да проникне в хелиопаузата – област, в която вече няма слънчев вятър, тоест да излезе в междузвездното пространство. Сега апаратът се е отдалечил на около 125 астрономически единици, тоест 125 пъти по-далече от средното разстояние между Слънцето и Земята.

Останалата част от разказа за постижението на "Вояджър 1" прочетете в Inews.bg.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...