Огромен процент от чуждестранните компании, работещи в сферата на индустриалното производство, идват в България с намерение да наемат площи, където да преместят свое производство.
По информация на „Монитор“ към момента близо 80% от инвеститорите искат да наемат цехове, като най-предпочитани са индустриалните зони около големите градове - София, Пловдив, Русе, Стара Загора и Плевен, където има подходяща инфраструктура.
"Задължително е терените да са отредени за промишлена дейност, за да не се бави реализацията на проекта”, коментира пред изданието Валери Левиев от „Елта консулт”. Според него малка част от чуждите инвеститори обаче купували веднага.
Най-активни в наемането на бизнесимоти са европейски компании от страни като Германия, Италия, Швейцария, добавя Левиев. Най-често те търсят да наемат или купят индустриални сгради. Често обаче те не харесват старите наши цехове и заводи и минават на варианта да поръчат да им се построят нови по своите изисквания.
В дългосрочния договор за наемане на новата сграда обикновено има клауза наемателят да има право за изкупуване на имота след определен срок от време, уточнява той.
„Чужденците са свикнали да наемат сгради, отговарящи на европейските стандарти за бизнес имоти, напр. истински офиси клас „А”, казва Георги Киров от Colliers. „Основните наематели на офиси и складове са фармацевтични и ИТ фирми.
Тези сектори отчитат ръст в развитието си у нас и търсят модерни площи. Търсене има и от страна на компании, изнасящи част от дейността си в сферата на услугите у нас”, добавя той.
Според Верка Петрова, мениджър в Colliers, сега пазарът за покупка на бизнес имоти се движи основно от български инвеститори, а активността на чужденците засега е слаба. От чужденците са познати фирми главно от Израел, инвестирали в средни офисни сгради до 10 хиляди квадрата”, уточнява Петрова. Гърците също са доста активни в търговския сегмент. Те са улеснени от наличието на много гръцки банки у нас, които финансират бизнеса им.