Шведският външен министър отби нападки на колегите си за Лисабонския договор

10.12.2009 | 17:17
по статията работи: econ.bg
Карл Билд защити решението външните министри да не присъстват повече на срещите на европейските лидери, освен по изключение
Шведският външен министър отби нападки на колегите си за Лисабонския договор

Шведският външен министър Карл Билд отхвърли критиките на някои свои европейски колеги, че прилага в пълна степен и твърде бързо въведеното от Лисабонския договор правило за изключване на европейските външни министри от срещите на Европейския съвет, предаде Euobserver.

„Понякога имам чувството, че се очаква аз да бъда едва ли не председател на Съвета на външните министри все едно съм председател на профсъюз. Е, аз не съм. Лисабонският договор е в сила от 1 декември и до 31 декември аз ще съм основата при пускането на механизмите за изпълнението му", коментира Билд. Той обясни, че след като Лисабонският договор влезе в сила, то отношенията между страните-членки на ЕС не се считат за „външна политика", а за „вътрешна политика" и следователно няма нужда външните министри да придружават европейските лидери в срещите помежду им на високо ниво. Единственото изключение за покана на външните министри ще е, ако в дневния ред е предвидена тема, свързана със страни извън ЕС.

Не такова, обаче, е мнението на австрийския външен министър Михаел Шпинделегер. Той счита, че тази новост е просто „тестова" и че може да бъде пренебрегната от европейските лидери, ако имат желание. Още повече, че Карл Билд председателства срещата на Съвета на външните министри по-рано тази седмица, а това беше работа на новия европейски външен министър Катрин Аштън. Вместо това тя присъства на събитието само като наблюдател.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...