България има основание да излезе на световната сцена по отношение на земеделските си стоки, заяви на среща с министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов днес посланикът на конфедерация Швейцария Н. Пр. Томас Фелер, съобщиха от МЗХ. Именно затова той счита, че е възможно в най-кратки срокове този сектор в страната ни да развие своя максимален потенциал.
Посланик Фелер информира и за обсъждана възможност правителството на конфедерация Швейцария с оглед още по-успешна интеграция на страната ни в Европа, да предостави достъп до фонд от над 70 млн. швейцарски франка за 10-годишен период на България. Проектът е все още в работна фаза, като все още предстоят обсъждания на няколко нива и одобрение на средствата от швейцарското правителство. При евентуално одобрение на такъв проект, за средствата ще се кандидатства с проекти в 4 различни направления (сигурност и стабилност; околна среда и инфраструктура; развитие на частния сектор и развитие на човешкия потенциал и социалния ресурс).
В посока на договаряне на такова бъдещо споразумение се работи от декември 2008 година, и предстои посещение в края на тази година, уточни посланикът. Той допълни, че макар земеделието да не е изрично споменато сред четирите направления, сътрудничество в тази област би било много полезно, като се има предвид колко важен за България и нейния БВП е разгръщането на производствения и експортния потенциал на страната ни е този сектор.
Министър Найденов от своя страна декларира твърдото намерение на настоящото правителство да продължи креативната политика на подкрепа на бизнеса в тази насока, както и още по-динамичен, откровен и прозрачен диалог с всички европейски партньори, в това число със страните извън ЕС, каквато е Швейцария.
По време на срещата беше обърнато специално внимание на проекта за подпомагане на планинското животновъдство в село Смилян в Родопите. Посланик Фелер и министър Найденов се договориха да направят съвместно посещение на мандрата в селото, което би дало добър положителен пример за нови общи проекти. Посланикът на конфедерация Швейцария увери, че би се ангажирал да потърси възможности за подпомагане закупуването на съвременен транспорт и мобилна лаборатория за мандрата със швейцарска подкрепа. Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов от своя страна увери, че подкрепя усилията на всички ферми за покриване на всички европейски изисквания за гарантиране качество на продукцията, така че да запазят спецификата и уникалността на производството си.
По данни, предоставени от дирекция "Обща икономическа политика" на Министерство на икономиката и енергетиката размерът на швейцарските инвестиции в България за периода 1996-2008 г. е 897, 2 млн. евро, което поставя страната на 14-то място в ранг-листата на чуждестранните инвеститори с дял 2.66% от общите инвестиции в страната ни.
По данни на Агенция "Митници" и НСИ, през последните години България формира положително търговско салдо при търговията със селскостопански стоки с Швейцария. За периода 2005-2008 г.
най-високата му стойност е през 2006 г., в размер на 6 033 000 щ.д.
От страна на България има интерес за осъществяване на сътрудничество в областта на животновъдството, растениевъдството, ветеринарномедицинската дейност, безопасността на храните, рибарството и
аквакултурите и др.