Директорът на Фонда за лечение на деца в чужбина д-р Николай Добрев подаде оставка.
Това е мое лично решение, не ми е оказван натиск. Тази медийна кампания, която се води срещу фонда... При условие, че няма нито едно законово нарушение, което беше казано изрично, спазени са всички нормативни актове, обясни Добрев.
Пред Дарик радио той коментира още:
Каква медийна кампания, след като в медиите тръгна всичко след официален документ от Сметната палата?
Сметната палата каза изрично, че няма нито едно законово нарушение и че има проблеми в нормативната база.
И също така каза, че има неусвоени пари, което е довело до смъртни случаи при деца.
Това вече не е вярно. Починали деца заради забавяне на документи в център Фонд за лечение на деца няма.
Малко по-рано днес премиерът Бойко Борисов поиска оставката на директора на Фонда за лечение на деца в чужбина.
По повод информации за 12 млн. лева, отпуснати на фонда от излишъка в републиканския бюджет, и изхарчването на само 550 000 лева от тях, Борисов коментира така: Тогава са имали излишъци на книга, защото не са ги харчили.
Премиерът заяви, че откакто е на поста, държавата помага на всички български граждани в чужбина, както и на тези деца, които очакват трансплантация. Той заяви, че в пъти се е увеличил броят на трансплантациите, което, по думите му е нов човешки живот.
В момента трябват 10 млн. лева, за да не се увреждат хората, тъй като хемодиализата уврежда органите на хората. Ние всичко това ще променим, коментира Бойко Борисов.
Около 25 милиона лева не са стигнали до деца, нуждаещи се от лечение в чужбина за последните 3 години, показва одит на Сметната палата, публикуван вчера. В институцията са постъпили 3 сигнала за деца, които са починали докато са чакали одобрение от Фонда за лечение на деца в чужбина, припомня Dariknews.bg.
Приходите във фонда от 2005 до 2008 са 9,5 млн. лв. от държавни субсидии и 2 млн. лв. от дарения. Към тях през октомври 2008 г. са добавени още 20 млн. лв. от излишъка в бюджета. Използваните за лечение средства са едва 6,3 млн. лв. От 411 постъпили молби одобрение за лечение са получили 223, сочи докладът на Сметната палата.
Най-честите причини за отказ или бавене на процедурите за бюрократични и чисто административни, обясни проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата.