Правителството на Шотландия ще опита днес да получи още подкрепа за несъгласието си с плана на премиера Тереза Мей Великобритания да напусне ЕС. Това ще стане като се поиска депутатите в Единбург да гласуват против задействането на Член 50 от Договора за ЕС и започването на две години преговори за излизане на Обединеното кралство от съюза.
На референдума от 23 юни 2016 г. шотландците масово гласуваха срещу Брекзит, както постъпиха и избирателите в Северна Ирландия. Но вотът на Англия и Уелс се оказа решаващ, а регионалните власти нямат правомощия при определяне на външната политика на страната. Освен това Върховният съд постанови през януари, че само парламентът в Лондон има право с решение да възложи на правителството на Мей да задейства Член 50.
Шотландският лидер Никола Стърджън настоява съставната част от Обединеното кралство да има избор за това дали да проведе нов референдум за независимост,. Тя призовава по време на преговорите за Брекзит да се вземат предвид и интересите на Шотландия.
В аргументите към предложения днес текст се казва, че активирането на Член 50 трябва да се отхвърли, тъй като британското правителство не е отговорило на твърде много въпроси и че парламентът в Уестминстър няма гарантиран глас при определянето на новите търговски отношения, след като Великобритания вече е напуснала ЕС.
Друг мотив е, че Лондон не е представил идеи за това как ще се съобразява с регионалните администрации по време на преговорите.
Шотландската национална партия на Стърджън има 63-ма депутати в 129-местния шотландски парламент, следвана от консерваторите с 30, лейбъристите - с 23, зелените - с 6 и либерал-демократите - с 5.
В понеделник депутат от Зелените каза, че е 85-90% сигурен, че Шотландия се отправя към нов референдум за независимост. Според младия Рос Греер, известна фигура в кампанията за референдума от 2014г., формалното решение за това ще бъде взето тази пролет, за да се създаде възможност за 2 години кампания.