Не може да се отрече, че генетиката се развива с невероятна скорост през последните години, но вече се планират експерименти с хора, които да проверят дали и как процесът на стареенето може да бъде повлиян, предаде RIA Novosti.
"Прогрес има, защото хората започват да мислят, че това е възможно, и аз съм на мнение, че скоро ще видим значими експерименти с хора. Съществува група учени, които планират да започнат скоро", заяви Брайън Кенеди, участник в третата международна конференция "Генетика на стареенето и дълголетието" в Сочи.
Той уточни, че през последните десетилетия прогресът в изучаването на механизма на стареенето е огромен – преди 30 години учените не са знаели как да контролират стареенето, преди 20 години
генетиците
са започнали да откриват възможности да забавят процеса при прости организми като мухи, червеи. А преди 10 години са открити част от гените, които са отговорни за стареенето.
"Сега разполагаме с препарат, който забавя стареенето при мишки. Проблемът е само в това как да преминем към следващия етап и от животински модели да се насочим към експерименти, които ще ни помогнат да разберем как да удължим живота на хората", добави Кенеди.