Skype ще включва и 3D разговори, предаде „Би Би Си“. Новината е била потвърдена от висш служител на компанията по случай 10-годишнината от нейното създаване.
Спекулации за новата функция на програмата за разговори и съобщения има още от април. Тогава компанията обяви в своя реклама, че иска да създаде холограми за хората, които нямат възможност да присъстват лично на срещи.
Все пак, от Skype заявиха, че може би ще минат доста години, докато технологията навлезе масово.
„Правихме опити в лаборатория, изследвайки възможностите на 3D екраните и 3D снимането“, заяви вицепрезидентът на Microsoft за Skype Марк Жилет. „Забелязахме голям прогрес при екраните и вече много хора си купуват 3D телевизори или монитори“.
„Но не е така при устройствата за снимане. За да работим с такава технология трябва да се добавят множество камери към компютъра, да се калибрират с голяма точност и да се насочат към правилния ъгъл“.
От компанията заявиха, че разполагат с тази технология в лабораторията, знаят как да я накарат да функционира и работят за създаване на екосистема от устройства и тяхната възможност да я поддържат.
Решението на Skype да работи с 3D идва в момент, в който в областта се наблюдава известно забавяне.
ESPN на Disney обяви наскоро, че се отказва от своя 3D канал, а „Би Би Си“ ще прекрати двугодишния си експеримент в сферата с излъчването на юбилейния епизод на хитовия сериал Doctor Who в 3D през ноември.
Според търговеца на дребно Джон Люис интересът към 3D намалява сред потребителите, въпреки че това вече е функция на повечето висококласни телевизори и монитори.
Разбира се, технологията има и своите поддръжници, като режиьорът на хитовия филм Avatar Джон Камерън, според който всички развлекателни телевизионни и кино продукти скоро ще бъдат в 3D.
Според Марк Жилет на 3D видео разговорите ще отнеме много повече време, отколкото на другите продукти.
„Ще видим много повече навлизане на 3D технологията при телевизорите, компютрите и смартфоните, преди да имаме 3D видео разговори“.
Освен това той не коментира твърденията, че Агенцията за национална сигурност на САЩ е подслушвала разговори в Skype.
От Microsoft, която е собственик на Skype, заявиха по-рано, че всякакви промени, направени по системите на компанията след нейното придобиване ѝ през 2011 г., не са целяли да улеснят правителствения достъп.
Все пак, поглъщането на Skype е имало някои положителни ефекти, като интегрирането му в клиента на Microsoft за електронна поща Outlook и в предстоящия Windows 8,1.
Въпреки това, първият служител и бивш маркетингов директор на Skype Таавет Хинрикус заяви, че компанията е заета повече с преструктуриране и това да бъде купувана и продавана, отколкото да развива продукта си и да очарова потребителите.
„Skype трябва да се фокусира върху предоставянето на инструменти за комуникация и да се бори силно за мобилните устройства“.
„Днес компании като WhatsApp, Viber и други са лидери на мобилния комуникационен пазар - това е нещо, което Skype трябва да си върне“.