Ще има оперативни програми за образование и за подпомагане на най-бедните

23.09.2013 | 14:37
по статията работи: Теодора Пенева
Повечето проекти за следващия програмен период вече са изпратени за предварителни консултации с ЕК
Ще има оперативни програми за образование и за подпомагане на най-бедните

Оперативни програми, насочени към сектора на образованието и за подпомагане на най-бедните граждани, ще бъдат включени в новия програмен период на европейския бюджет – 2014-2020 г.

"След няколко месеца упорита работа и въпреки че започнахме от нулата, сме на път да извоюваме европейски средства за България – специално за образованието за следващия програмен период до 2020 г." Това заяви премиерът Пламен Орешарски при откриването на новата академична година в Лесотехническия университет (ЛТУ) в София, информират от правителствената пресслужба.

По думите му всяка сериозна промяна и реформа се нуждаят от необходимите ресурси, за да бъдат успешно доведени докрай.

По темата за образованието Орешарски заяви, че мерките в ръководения от него кабинет са насочени към постигането на по-тясна връзка „между академичния живот и реалната икономика“.

Междувременно в София се проведе публична дискусия „Деветте европътя пред българия до 2020: предизвикателствата пред бизнеса“, в която взе участие вицепремиерът по управление на средствата от Европейския съюз Зинаида Златанова.

Тя съобщи, че в момента се договаря нова оперативна програма „Храна за бедни“, която да бъде част от следващия рамков период. В момента най-нуждаещите се получават средства за подпомагане по линия на земеделските програми. Идеята е след 2014 г. Тези средства да се поемат от Европейския социален фонд.

Конкретният им размер е в процес на договаряне, но обещанието на кабинета е да положи всички усилия те да са повече от индикативно заложените.

В рамките на събитието се проведоха дебати по конкретните програми и мерки, заложени в следващия програмен интервал. По думите на Златанова по отношение на подготовката на част от тях е постигнат сериозен напредък, като проектите на повечето оперативни програми вече са изпратени за предварителни консултации с Европейската комисия (ЕК). Това са ОП „Региони в растеж“, „Транспорт и транспортна инфраструктура“ и „Околна среда“.

При някои програми тече вече втори кръг от неформални консултации. Предстои изпращане на проекти на ОП „Развитие на човешките ресурси“, ОП „Иновации и конкурентоспособност“, ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ и ОП „Добро управление“.

Златанова изтъкна, че дебатът за начина на усвояване на еврофондовете е много важен, тъй като в конкретните оперативни програми са заложени „истинските мерки, които ще помогнат на бизнеса, на земеделците, на социалните партньори и на всеки един гражданин“.

Вицепремиерът заключи: „За мен еврофондовете са едно упражнение по тиймбилдинг за българските политици, защото там трябва да работим заедно“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...