Европейската комисия (ЕК) направи предложение за въвеждане на данък върху финансовите транзакции. Ако мярката бъде одобрена, новият налог ще важи за всички държави-членки на ЕС.
Една от целите на този данък е финансовите институции да върнат дължимото на европейските данъкоплатци, коментират от ЕК. В резултат на кризата публичните дългове на европейските държави скочиха рязко - от под средно 60% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2007 година до 80% от БВП през следващите години.
Основна част от разходите на националните правителства бяха направени за стабилизиране на финансовия сектор. Финансовите институции в Европа получиха 4,3 трилиона евро, сочат изчисленията на Комисията. Тези средства идват от парите на данъкоплатците, а сега е време институциите да върнат дължимото, коментира председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.
Според предложението на Комисията търговията с акции и ценни книжа ще бъде облагана с 0,1%, а с дериватите - с 0,01%. Това ще акумулира около 57 млрд. евро годишно, сочат изчисленията на Брюксел.
Предложенията на ЕК са този данък да влезе в сила от 1 януари 2014 година.
Приходите от този налог ще бъдат разделени между страните от ЕС и бюджета на общността. Част от средствата ще бъдат използвани като ресурси на ЕС за намаляване на националните дългове.
Освен това Брюксел дава възможност самите държави да определят ставка на данъка по-висока от предложената от Комисията.