От началото на 2010 г. в Националната агенция за приходите (НАП) ще се влее Агенцията за държавни вземания. С тази промяна приходната агенция ще започне да събира всички публични и частни държавни вземания. НАП ще поеме и задълженията да представлява държавата в производства по несъстоятелност.
Във връзка с вливането се намалява с 10% или с 46 души щатното разписание на Агенцията за държавни вземания. С променяната броят на служителите във ведомството ще бъде 412. В момента те са 458.
С вливането на АДВ приходните инспектори ще получат правото да описват и продават имущество на длъжници, които не са платили дълговете си към бюджета. Досега служителите на НАП можеха да налагат обезпечителни мерки (запори на банкови сметки, автомобили и други движими вещи и възбрани на надвижими имоти), но не и да продават имущество за неплатени дългове. Освен данъци и осигуровки в НАП ще се плащат и неплатените доброволно частни държавни вземания - например глобите, налагани от КАТ, санкциите на регионалните дирекции за опазване и контрол на общественото здраве (бившите ХЕИ) и много други, съобщават от приходната агенция.
След промените, както и досега, глобите по фишове и наказателни постановления, налагани от различни държавни органи, ще се плащат доброволно в двуседмичен срок от връчването на наказателните постановления по сметките на съответното министерство и ведомство. Ако длъжниците не платят в този срок, данните им ще бъдат изпращани в Националната агенция за приходите, където сумите могат да бъдат събирани по принудителен ред.
Освен това НАП ще следи за неплатени глоби при издаването на удостоверения за платени данъци и осигуровки. Средно около 1 000 000 удостоверения издава годишно приходното ведомство. Такива документи са необходими при отпускане на банков кредит, за участие в обществени поръчки, при издаването на разрешително за оръжие и много други случаи. При издаването на удостоверение инспекторите на НАП ще проверяват за неплатени глоби от други институции и ще издават документа едва след като дължимите суми бъдат платени.