Ще проследяват произхода на парите на българските фирми от „Панамските документи“

12.04.2016 | 18:00
по статията работи: econ.bg
Първо ще бъдат извършени проверки на приходната агенция
Ще проследяват произхода на парите на българските фирми от „Панамските документи“
Снимка: Thinkstock/Guliver

Произходът на парите и неплатените данъци на българските собственици, чиито имена фигурират в „Панамските документи“, ще бъдат проверени. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов. Той обеща, че държавата вече има стратегия за действие, съобщава Българско национално радио

Първото, което държавата предприема, е проверки на приходната агенция, за да се установи дали преди да бъдат отклонени средствата към офшорни зони, са платени данъците у нас.

„В момента, в който излязат данни за някое лице, започваме селекция. За мен ползването на офшорни компании показва, че ти искаш да избягаш от нещо, дали от идентичността си, дали от произхода на средствата, дали от данъчно облагане. Този отговор трябва да дават хората, които имат офшорни сметки, офшорни компании, а в никакъв случай отговорът не трябва да бъде, че се крият от държавата“, каза Горанов. 

По думите му правителството е в контакт с Международната асоциация на разследващите журналисти и подобно на други правителства, е поискана информация, за да се улеснят проверките. Отговор обаче все още не е получен, обясни министърът.

Според Горанов че собствениците на капитали, насочени към тези зони, не могат да бъдат принудени да ги върнат в страната и не може да се говори за източване.

„Източени са средствата, които са откраднати или заради които не са платени данъци, или които са придобити в резултат на престъпна дейност, нещо, което ще бъде предмет на разследване от страна на държавата. Връщането им тук зависи от техния собственик. В този смисъл няма легални методи да репатрираш капитали от една в друга посока, без да нарушиш основни права на собственост“, обясни Горанов.

Той подчерта, че в сравнение с останалите страни от ЕС българското законодателство е доста по-стриктно по отношение на офшорките.

По думите му такива компании да могат да правят бизнес в съществени сектори на икономиката, като например да притежават лицензи за мобилни оператори, за организиране на хазарт, куп други икономически дейности от съществен интерес.

„България на практика е държавата с най-много офшорни зони, включени в нейното законодателство от гледна точка на ограничения“, каза финансовият министър.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...