Българският енергиен сектор буквално е изправен пред опасността от пълен срив, алармира министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. На днешния парламентарен контрол той представи доклад за състоянието на сектора, информира iNews.bg.
Пленарното време обаче не достигна парламентът да приеме днес доклада за състоянието на енергетиката и депутатите излязоха във ваканция. Дебатите ще продължат на първото заседание през септември, тогава ще бъде гласувано и решението към доклада.
Данните за първото тримесечие на 2013 г., сравнени със същия период от предходната година, показват спад на брутното вътрешно потребление с над 6%. Налице е и намаление на производството на електроенергия от атомните и топлоелектроцентралите в страната.
На този фон единствено възобновяемите енергийни източници отчитат положителни тенденции. През периода януари-март тази година е регистриран ръст във ВЕИ сектора от 51,2%.
Тревожните тенденции, които според икономическия министър се наблюдават в отрасъла, продължават с данни за влошаване състоянието на държавните енергийни предприятия, което той определи като "пълно неглижиране на техните интереси", допълва Агенция "Фокус". Загубите на Националната електрическа компания (НЕК) възлизат на 100 млн. лева.
Въпреки спирането на проекта за изграждането на АЕЦ "Белене", плащанията по него продължават и от 2009 г. насам те са достигнали 350 млн. лв. Оттогава до юни 2013 г. задълженията на АЕЦ "Козлодуй" пък са се увеличили със 143 млн. лв., като общият им размер е станал 800 млн. лв., отчита докладът на Драгомир Стойнев.
Съществена загуба има и в „Булгаргаз”, чиито загуби са нараснали с 207 млн. лева.