Янев: Хора от ДАНС стоят зад взрива пред "Галерия"*

11.02.2011 | 08:39
по статията работи:
Брюксел иска разследване за бомбата. Вестникът публикува записи за корупция сред високопоставени представители
Янев: Хора от ДАНС стоят зад взрива пред "Галерия"*

*Информацията е актуализирана към 11:00 часа

Твърденията на Тодор Великов, направени пред премиера Бойко Борисов, са лъжи. Това коментира лидерът на РЗС Яне Янев по повод коментара на министър-председателя, че подобни действия като взрива пред редакцията на вестник „Галерия" са били планирани пред Великов. Целта по думите на Борисов е да излезе, че властта атакува хората около вестника.

Янев заяви, че тези, които са отговорни за нападението над Огнян Стефанов, стоят и зад взрива пред „Галерия". Макар че не пожела да конкретизира, Янев намекна, че това са хора от ДАНС на високи позиции.

По-рано днес лидерът на РЗС заяви пред бТВ, че ще заведе дело срещу премиера Бойко Борисов.

„Нека пред съда Борисов да обясни, след като е знаел, че сме атентатори, защо не е предотвратил този опит за убийство, защото при взрива пред вестник „Галерия" можеше да бъде убит човек", апелира Янев. „Ще разберете в скоро време", каза Янев.

„Приемам хвърлената от Борисов ръкавица. Ние ще свалим това мафиотско управление от власт. Когато има взривове, бомби, показни убийства, тогава е силата на Борисов. Той е силен по време на хаос, очаквам да наметне черния шлифер и да ходи по улицата и да надига белите чаршафи на труповете", каза още Янев.

Случилото се вчера пред редакцията на вестник „Галерия" е нелепо, каза още лидерът на РЗС. Твърденията на Тодор Великов, че е планирал катастрофа преди изборите, той определи като абсолютна лъжа и заяви, че клеветниците трябва да докажат тази лъжа. „Аз срещу Великов съм завел две дела, това ще е третото с много тежки последици", закани се лидерът на РЗС.

Звездата на Борисов изгря, когато той като секретар изнасяше труповете на своите довчерашни приятели от СИК. Моята теория е, че премиерът е силен по време на хаос. Силен е когато има показни убийства и взривове. Очаквам в скоро време той да сложи черния шлифер, да ходи по улиците и да вдига белите чаршафи на труповете - това му е силата на Бойко Борисов. Той видя, че не може да борави с европейски средства. Политическият хаос се създава от тези, които не вдигат химикалка, а бухалка, заяви Янев.

„Това, което се опитват да внушават е само и единствено за тяхна сметка. Не мога да се ангажирам с коментарите на Патрашкова, но съм сигурен, че държавната мафия организира държавен преврат вчера. В основата на това е един нереализиран кандидат фюрер и един бивш и, може би, настоящ рекетьор", коментира председателят на РЗС.

Междувременно, Брюксел поиска пълно разследване на бомбата пред софийския вестник, публикувал записи, свързани с антикорупционната операция Октопод, което може да навреди на българската кандидатура за Шенген, пише EUObserver.

„Знаем за експлозията, но не и за обстоятелствата зад нея. Очакваме българските власти да извършат пълни разследване и да изправят виновните пред правосъдието", заяви говорителката на Европейската комисия Пия Хансен.

Спекулациите в България започнаха още вчера, след като аналогът на 400 грама тротилов еквивалент нанесе сериозни щети на сграда, в която се помещава редакцията на „Галерия". Вестникът през последните седмици публикува серия от записи за непотизъм и корупция сред високопоставени представители, включително премиерът на страната Бойко Борисов.

Бомбата избухна само часове преди пристигането на четирима еврокомисари, включително комисарят по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом. Говорителката на комисията подчерта, че посещението ще протече по план.

Цитира се мнението на главния редактор на „Галерия" Кристина Патрашкова, че взривът е „политически акт, целящ да ни сплаши", защото вестникът е „критичен към правителството". Патрашкова наскоро публикува записи, показващи, че премиерът Борисов е поискал един от партньорите му във футболни мачове да бъде преназначен в митниците на софийското летище.

Скандалът доведе до вот на доверие в парламента, който почти струва поста на премиера, отбелязва европейското издание. Той също показва, че сигурността на българската граница се представя в негативна светлина, докато България и Румъния водят кампания да покажат, че са готови да се присъединят към Шенгенското пространство. И дете страни бяха готови да се присъединят през март, но Франция и Германия са готови да отложат членството им с до две години.

От своя страна, Борисов се е пошегувал, че „се радва, че бомбата е поставена професионално", за да няма ранени. Българският премиер не се притеснява, че инцидентът съвпада с посещението на еврокомисарите, защото е ясно, че правителството е наследило страна, пълна с организирана престъпност и корупция и предприема мерки за борба с нея, предаде Dariknews.bg.

Записите от специалните разузнавателни средства излязоха наяве през антикорупционна операция от 2010-а, известна като „операция Октопод". Целта й беше да покаже усилията на България в борбата с престъпността, които са от значение както за кандидатурата за Шенген, така и за доклада на Брюксел за борбата с организираната престъпност. Следващият доклад се очаква до няколко седмици, пише още EUObserver. Цитира се мнението на Огнян Минчев от Центъра за анализи на Институт за регионални и международни изследвания, който смята, че и София, и Брюксел имат прекалено „бюрократичен" подход към проблема. „Бюрократи пишат доклади в Брюксел и казват, че направеното не е достатъчно, докато българските бюрократи на свой ред обещават да направят повече. Но нищо не се случва", посочва БГНЕС.

Европейският съюз е объркан от степента на „проникване на криминални фигури в политиката и тайните служби" и е пасивен наблюдател на „мафиотските екшъни", които се развиват в страната. Минчев подчертава иронично, че антикорупционните мерки може да навредят на върховенството на закона в България. Той смята, че Борисов има „добри намерения", но не винаги използва демократични средства за постигане на целите си. Законът от 2010 г. за електронното подслушване е довел до поне 10 000 такива разследвания, повечето - без съдебна заповед, като се използват пролуките в законодателството, за да се изисква информация за личния трафик от доставчиците на Интернет и телефонни услуги без намесата на съдия.

Освен разследването на бомбения инцидент, Европейската комисия ще се опитва да гарантира, че подслушването на телефони и компютри следва процедурите и съдебната власт работи независимо.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...