Японският министър на отбраната Сатоши Маримото изтъкна, че Япония ще преформулира отношенията си със САЩ в сферата на сигурността. Двете страни ще сближат курса си в условията на „заплаха“ от страна на Китай спрямо островната верига Сенкаку. Конфликтът между двете азиатски страни ескалира след национализирането на островите от страна на Япония и се превърна в международен казус.
Маримото посочи, че желае да въведе нови рамки на дейността на съюзническите военноморски сили на САЩ и Япония, в случай, че се стигне до морски сблъсък с китайски части. Китай твърде често изпраща военни кораби във водите около Сенкаку като знак на протест срещу национализацията на островите. Днес за 21-ви пореден ден японската брегова охрана и военни плавателни съдове на Китай обикаляха околностите на островната верига, съобщава "Ню Йорк Таймс".
Министърът обаче не уточни точно какви промени ще бъдат търсени в споразумението между двете страни. Ясно стана само, че заместникът му Акихиса Нагашима е изпратен във Вашингтон с цел водене на преговори.
Маримото припомни, че последния път, когато САЩ и Япония са правили промени в този тип свои отношения, е бил през 1997 година. Тогава преформулировката е била в отговор на напрежението около Северна Корея и нейната ядрена програма.
„Ситуацията в Азия не се изчерпва с Корейския полуостров, съществува сериозен проблем и около все по-честите военноморски операции на Китай“, изтъкна политикът.
Докато САЩ като цяло е с по-неутрална позиция относно казуса „Сенкаку“, китайските власти обвиняват американците в пристрастие и залагане на „бомбата“ на конфликта. По думите им САЩ е взел страна през 1972 година, връщайки островната верига, както и Окинава, на Япония, без да се консултира с Китай.
По-консервативният и дясно ориентиран премиер на Япония – Йошихико Нода, открай време търси сближаване на отношенията със САЩ. Напрежението около Сенкаку може да се окаже златен шанс за това, като се имат предвид традиционно обтегнатите отношения между Китай и американците.