На 1 и 2 март 2012 г. в белгийската столица Брюксел ще се проведе заседание на Европейския съвет. На него европейските лидери ще се фокусират върху мерките за насърчаване на икономическия растеж и заетостта.
Българската позиция за срещата на върха беше одобрена от Съвета по европейските въпроси на 27 февруари 2012 г., съобщи правителствената пресслужба.
България подкрепя петте приоритета, идентифицирани в Годишния преглед на растежа за 2012 г. и преди всичко провеждането на диференцирана и благоприятстваща растежа фискална консолидация. България също така подкрепя посланията, че е необходимо допълнително ускоряване на приложението на подкрепящите растежа инициативи и предложения на равнище ЕС с оглед на по-бързо възстановяване на икономическия растеж.
Европейският съвет ще обсъди най-добрите практики и изпълнението на специфичните по страни препоръки, както и на ангажиментите на държавите-членки, участващи в
Пакта "Евро плюс”, като подчертае необходимостта от ускоряване на реформите. В тази връзка България декларира, че стриктно изпълнява поетите ангажименти
съгласно Пакта "Евро плюс”, които са подробно дефинирани в Националната програма за реформи (2011-2015 г.) и в Конвергентната програма (2011-2014 г.). Стриктно следваме и поетите ангажименти в
изпълнение на препоръките, получени в рамките на Европейския семестър, коментират от пресслужбата на кабинета.
По отношение на ангажиментите по Пакта "Евро плюс” координацията на данъчните политики задължава държавите-членки да участват в структурирани дискусии по въпроси, свързани с данъчната политика, най-вече за осигуряването на обмен на добри практики, избягване на вредните практики и за обсъждане на предложения за борба с данъчните измами и укриването на данъци. България отново заявява, че прякото данъчно облагане остава национална компетенция.
Европейският съвет ще обсъди и въпроса за предоставяне на статут на страна-кандидат за членство в ЕС на Сърбия на основата на заключенията на Съвет "Общи въпроси” от 28 февруари т. г. България подкрепя Сърбия да получи статут на страна-кандидат за членство в ЕС. Това ще постави началото на нов, ключов етап от интеграцията на Сърбия в европейските структури, който ще има своето важно значение и за приобщаването към ЕС на целия регион на Западните Балкани. Това е и най-добрата гаранция за правата на нашите сънародници в тази страна. Напредъкът на Сърбия ще потвърди перспективата за всички страни от региона, които желаят да се присъединят към ЕС.