От 21 до 24 март 2010 г. премиерът Бойко Борисов ще бъде на официално посещение в държавите Катар и Кувейт. В състава на българската делегация са министърът на външните работи Николай Младенов, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков.
Сред основните цели на визитата е активизиране на сътрудничеството в областта на икономиката, енергетиката и инвестициите, а също и в сферата на отбраната.
В програмата на премиера Борисов са предвидени срещи с катарския министър-председател шейх Хамад Бин Джасем Бин Джабер ал Тани и със заместник-емира и престолонаследник на Държавата Катар - шейх Тамим бин Хамад ал Тани. Министрите от българската делегация също ще проведат срещи с ресорните им колеги в Държавата Катар, информира пресцентърът на правителството.
На 24 март (сряда) министър-председателят ще посети Държавата Кувейт. В рамките на последния ден от посещението си той ще се срещне с кувейтския премиер шейх Насър ал Мохамед ал Ахмед ал Сабах и с емира - шейх Сабах ал Ахмад ал Джабер ал Сабах. Предвиден е разговор и с председателя на парламента на Държавата Кувейт - Джасем Мохамед ал Харафи. Двустранни срещи на министрите с кувейтските им колеги също ще бъдат проведени.
От своя страна министър Трайков и катарският вицепремиер и министър на енергетиката и индустрията Абдула бин Хамада ал-Атиа ще подпишат в Доха меморандум за разбирателство. Приоритетни направления в документа са газовата индустрия, възобновяемата и ядрената енергетика, енергийната ефективност и сигурността на доставките. Двете държави ще си сътрудничат при изграждането на нова инфраструктура и доставки на втечнен природен газ от Катар за България. Ще бъдат разгледани и възможностите за бъдещи доставки по море на компресиран природен газ от Катар за България и региона на Югоизточна Европа, включително с участието на трети страни.
Катар е най-големият износител в света на втечнен природен газ. Възможността за закупуване на гориво оттам е един от вариантите за диверсификация на енергийните доставки в съответствие със стратегията на българското правителство. По време на визитата делегацията ще разгледа катарските инсталации за природен газ в Рас Лафлан.
По време на посещението в Кувейт (24-25 март) се предвижда да бъде подписано междуправителствено споразумение за икономическо и техническо сътрудничество между двете страни. То предвижда двустранно насърчаване на икономически, финансови, банкови, промишлени и туристически услуги, проекти за техническо развитие, в селското стопанство, транспорта, здравеопазването, науката и технологиите, строителството, екологията, телекомуникациите, енергетиката, инвестициите и горското стопанство. Документът предвижда и възможности за създаване на съвместни предприятия в различни сфери на икономиката.
За 11-те месеца на 2009 г. стокообменът между България и Кувейт е на стойност 2.15 млн. долара - спад спрямо 2008 г., когато е бил 2.44 млн. долара. През 2009 г. преките кувейтски инвестиции у нас са били на стойност 636 хил. долара, регистрирайки спад над два пъти спрямо 2008 г. Двете страни имат неизползвани възможности в сферата на туризма. През миналата година броят на кувейтските туристи, посетили България, е бил 935 души, става ясно от информацията на МИЕТ.