На 22 май се проведе инициативата Световен ден на биоразнообразието. Хиляди европейци ще се ангажират с посланията, свързани с този ден в рамките на новаторска кампания на ЕС. Уебсайтът на кампанията има вече над половин милион посетители, а повече от 56 000 души са изразили подкрепата си за кампанията във Facebook.
Последните проучванията показват, че биоразнообразието - богатото разнообразие на живот на планетата - намалява с тревожни темпове, въпреки международните усилия. Именно това ще се опитат да ни разкажат в рамките на инициативата.
Европейската комисия отбелязва Световния ден на биоразнообразието, като съсредоточава вниманието към редица прояви в шест страни: Испания, Холандия, България, Румъния, Полша и Италия.
Чрез интерактивния уебсайт (www.weareallinthistogether.eu) на кампанията за биоразнообразието и чрез обществените медии хора от всяка възраст могат да се докоснат до природата. За първите шест седмици на кампанията сайтът, поддържан на всички езици на ЕС, е бил посетен над 550 000 пъти и това число расте ежедневно. Около 56 000 души от повече от 120 държави са заявили подкрепата си на съответните страници във Facebook.
Кампанията се гради върху девиза „Биоразнообразието - това касае всички ни" и има за цел да повиши осведомеността за проблема на загубата на биоразнообразие, както и да покаже въздействията на такава загуба върху ежедневния ни живот.
В кампанията присъства и образователен елемент, който разкрива ползата от биоразнообразието, като се набляга по-специално върху значението на функциите на екосистемата и опасността от изчезването им. Темата, която ще бъде спрягана непрекъснато, е тази за взаимовръзката и взаимозависимостта.
Най-новият елемент е впечатляващ видеоклип с непоколебимото послание за спешната необходимост от действия. С клипа се цели да се покаже, как загубата дори на едно звено от жизнената верига, колкото и незначително да се струва то, може да наруши цялото равновесие на природата.
Кампанията се съсредоточава върху страни, в които действията се считат за особено полезни. Успешно начало се положи в Испания, Нидерландия, България, Румъния, Полша и Италия с акции в областта на връзките с обществеността и уличното изкуство. В рамките на Световния ден на биоразнообразието в шестте фокусни страни ще се провеждат и мероприятия за семейства, в които те ще могат активно да участват.
От осведоменост към действия
Освен да повиши осведомеността за проблема, кампанията цели също така да гражданите да осъзнават каква роля могат да играят в намаляването и предотвратяването на загубата на биоразнообразие. Тя следва да накара хората да направят нещо за защитата и опазването на природата - независимо дали индивидуално или като участници в проекти.
На уебсайта обществеността може да научи как сме взаимосвързани с природата. Освен да се запознаят с живи организми и видове, гражданите могат и да създадат свой „биоразнообразен" портрет във Facebook.
С това е свързана надеждата, че опознавайки по-добре природата, която толкова често смятаме за даденост, ние ще се учим да се грижим повече за нея.
Ново пособие за визуализиране на „Натура 2000"
С подкрепата на Европейската агенция за околната среда Европейската комисия пусна ново информационно-технологично пособие за приобщаване на обществеността към „Натура 2000" - нейната водеща мрежа на защитените зони.
„Натура 2000" е основният инструмент за съхраняване на биоразнообразието в Европейския съюз. Тя е най-голямата в света екологична мрежа на резервати, обхващаща повече от 25 000 местности и 17 % от сухоземната територия на ЕС. „Натура 2000" е създадена за осигуряване на оцеляването на най-ценните европейски видове и местообитания, както и за опазване на многобройни услуги на екосистемите.