6 мита за възобновяемата енергия 1

25.09.2013 | 11:30
по статията работи: Симеон Досев
Вижте кои са най-често срещаните грешни схващания на поддръжниците и критиците на възобновяемите източници
6 мита за възобновяемата енергия

Старите идеи умират трудно. По подобен начин стои въпросът с възобновяемата енергия. Това е една от най-дискутираните теми през последните десетилетия, но много от аргументите, които се използват и много от нещата, които мислим, че знаем, всъщност изобщо не са верни.

Американското издание „Уошингтън поуст“ представя шест мита за възобновяемата енергия, в които вярват както поддръжниците на идеята, така и нейните критиците.

Мит 1: Възобновяемите източници са незначителен източник на енергия

Една от най-често срещаните критики е, че възобновяемата енергия е само малка част от електрическата система на САЩ. Ако вземем предвид единствено слънчевата и вятърната енергия, това до голяма степен е вярно. Вятърът, например предоставя приблизително една десета от енергия, която идва от въглища.

Критиците обаче не отчитат факта, че хидроелектрическата енергия също е възобновяем източник. Тя, заедно с други източници, в това число биомаса, геотермични, соларни и вятърни източници, се равнява на 12% от произведеното електричество в САЩ през миналата година. Всички ядрени централи, взети заедно, произвеждат 19%.

Също така е важно да се има предвид, че електрическата система на САЩ е огромна и 5% вятърна енергия всъщност е наистина значително производство.

Мит 2: Възобновяемите източници на енергия могат да заменят всички изкопаеми горива

Голяма част от поддръжниците на възобновяемата енергия твърдят, че в бъдеще тя може да замени напълно всички други източници. Изследователи от Националната лаборатория за възобновяема енергия обаче смятат, че до 2050 г. САЩ ще може да набавя 80% от нужното електричество от подобни източници. За целта обаче в продължения на десетилетия ще трябва да бъде изграждан капацитет в размер на 20 000 мегавата годишно, а в някои моменти дори 40 000. Да се намери място за всички необходими съоръжения за соларна, вятърна или хидроенергия е сериозен проблем.

Допълнителна пречка са големите предварителни разходи, които това изисква. В региони с множество различни източници на енергия цените на електричеството могат да паднат почти до нула, което ще влоши инвестиционния климат в сектора.

С други думи, няма техническа причина да смятаме, че една страна не може да разчита изцяло или почти изцяло на възобновяема енергия, но има толкова много пречки, че осъществяването на това начинание не е толкова добра идея, колкото изглежда.

Мит 3: Възобновяемите източници на енергия са много скъпи

Според проучванията цените на възобновяемата енергия наистина са по-високи в момента, но има две важни неща, които трябва да се имат предвид. Първо, тези цени падат бързо благодарение на технически подобрения, като по-големи вятърни турбини и по-евтини компоненти за соларните панели. Така че освен цените на електроенергията, падат и разходите за инсталиране на нужните системи.

Друг въпрос, който трябва да се вземе предвид, е този за скритите разходи. Електричеството от въглища има неприятни странични ефекти, като замърсяване на въздуха и въздействие върху здравето, които напълно отсъстват при възобновяемата енергия. Добавяйки всички тези скрити разходи, ще видим, че простото сравнение на различните видове електроенергия не е такова, каквото изглежда. Скритите разходи вдигат цената на енергията от въглища с 6 цента на киловат час, а на енергията от природен газ-с 1,3.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Карло Ангелов 25.09.2013 | 21:54
Ха, а къде в този анализ са АЕЦ-овете? Що ги няма? Освен това техническия прогрес не се е съсредоточил само във ВЕИ-тата. Нищо не се казва и за скритите ВЕИ разходи. Ще приведа едни разсъждения в това отношение. " Освен това, не зная защо се подминава очевиден проблем. Как смяташ, че се поддържа териториално разсредоточена техническа структура? Безкрайно разсредоточена. Безкраен брой перки по билото на Балкана. Безкраен брои фотоволтаици. Които, освен всичко друго, са собственост на различни фирми. И всички те - пръснати из държавата, в т.ч. в трудно достъпни местности. Колко ресурси – хора, транспорт, поддръжка в сложни метео условия, организация – ще е нужно,а? Отделно – според данни от представени на Пловдивския панаир изложители, гаранцията на фотоволтаиците е запазване на 80% от възможностите им за период от 10 години. Т.е. след 10 години капацитета твърде вероятно ще е с 20% по-нисък. Съвсем, съвсем отделно е, че изграждането на ВЕИ-тата е свързано с изграждане и поддържане на път и, да я нарека така , кабелна система за присъединяване към енергопреносната мрежа. Това значи пътища по билото на Балкана, из дебрите родопски и навсякъде където сме боднали перка или зачернили (буквално) планината с фотоволтаици. Което ми се види твърде, ама твърде ПРИРОДОНЕСЪОБРАЗНО и с далеко отиващи последствия. "
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...