Брутните финансови активи на българските домакинства достигнаха 123 млрд. евро

28.09.2023 | 11:20
по статията работи: econ.bg
Cпopeд aнaлизa ocнoвeн двигaтeл зa pъcтa нa cъcтoяниeтo нa бългapитe пpeз изминaлaтa гoдинa ca бaнĸoвитe дeпoзити, ĸoитo нapacнaxa c 10% нa гoдишнa ocнoвa
Брутните финансови активи на българските домакинства достигнаха 123 млрд. евро
Снимка: под лиценза на creative commons

Брутните финансови активи на българските домакинства през 2022 г. са достигнали 123 млрд. евро. Като се разделят на човек от населението, се получават по 14 510 евро. По този показател България е на 35-о място в света, отбелязва тазгодишният доклад Allianz Global Wealth Report. Ние се изкачваме с едно място в сравнение в предходната година, когато сме били на 36-а позиция. А през 2002 г., когато изследването беше направено за първи път, сме били на 43-о място.

На първите три места по богатство са САЩ, Швейцария и Дания.

За финансови активи на домакинствата се смятат пари на депозит, ценни книжа и участия в пенсионни и застрахователни фондове.

100 млрд. евро, са в банкови депозити в България, показва класацията. От ръста на различните видове финансови активи се вижда, че през 2022 г. моделът на натрупване у нас се променя значително. Като цяло са нараснали с 2,6% за година, но парите в банка имат 10 на сто увеличение. Това е доста по-малко от ръста им през предходната година, когато беше 29%. Парите в пенсионни и застрахователни фондове са загубили 3% от стойността си, а в акции и други ценни книжа - 0,1%.

Докато през 2021 г. новите спестявания нараснаха и по-голямата част от тях бяха инвестирани в капиталовите пазари, през 2022 г. се завърнаха старите модели - спестителите намалиха покупките на ценни книжа до нула и са вкарали свежи пари в банкови депозити.

В сравнение с предпандемичната 2019 г. финансовите активи на българите са с 40,3% по-високи, но само в номинално изражение. Ако се сметне и инфлацията, ръстът е само 19,2% за три години.

Докладът проследява и дълговете на домакинствата. Докато през 2021 г. те са се повишили с 10,8% през 2022-а ръстът им вече 11,1%. Въпреки това благодарение на факта, че през 2022 г. все още имаше номинален ръст на икономиката, съотношението между дълг и БВП падна с два процентни пункта и вече е 27,4%. Пикът е бил през 2009 г., когато това съотношение е било 34,4%. За сравнение средното ниво на това съотношение за страните от Източна Европа към момента е 33%.

България обаче противостои на глобалните тенденции, личи от доклада. Kaтo цялo пpeз 2022 г. cвeтът е изгубил финaнcoви aктиви нa cтoйнocт 6,6 тpлн. eвpo и общата им стойност към края на годината е била 233 тpлн. eвpo. Спадът е с 2,7% и е най-големият след световната финансова криза от 2009 г.

Спадът е най-силно изразен в Северна Америка (-6,2%), следвана от Западна Европа (-4,8%). Азия, от друга страна, с изключение на Япония, продължава да отбелязва силни темпове на растеж. Финансовите активи на Китай нараснаха значително, отбелязвайки ръст от 6,9%.

Темповете на растеж на трите основни класа активи в световен мащаб се различават значително. Докато парите в ценни книжа и във фондове са намалели със 7,3% през 2022 г., банковите депозити отбелязаха ръст от 6%, сочи докладът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...