Учени подозират за съществуването на гигантска неоткрита планета в дълбините на космоса, която въпреки това е част от Слънчевата система.
Предположението бе изказано в нов доклад, в който астрономи обявиха, че са открили ново небесно тяло, което спокойно може да носи титлата най-отдалечена планета. В разработката си Скот Шепърд от Карнеги мелън юнивърсити и Чадуик Трухильо от обсерваторията „Джемини“ съобщават за откриването на отдалечената планета-джудже, носеща името 2012 VP113.
Небесното тяло е засечено далеч зад познатата граница на Слънчевата система. То е част от хилядите отдалечени обекти (астероиди и комети), които оформят тъй наречения облак на Оорт – огромно пространство около Слънцето с диаметър почти 1 светлинна година.
Специално за тайнствената планета учените предполагат, че ако съществува, тя може бъде до 10 пъти по-голяма от Земята. Засега се смята, че неоткритият гигант вероятно влияе на орбитата на 2012 VP113, както и на други обекти във вътрешната част на облака Оорт.
До момента най-отдалеченият познат на астрономите обект в Слънчевата система бе планетата-джудже Седна, чиито размери са две трети от тези на Плутон.
Астрономите изчисляват, че при най-близкото си положение до Слънцето 2012 VP113 отстои на 80 астрономически единици (80 пъти разстоянието от Слънцето до Земята). За сравнение газовите гиганти са разположени на до 30 АЕ a поясът на Куйпер (в който влиза Плутон ) достига до 50 АЕ. Дори Седна е разположена по-близо – на 73 АЕ от Слънцето.
Учените предполагат, че във вътрешният облак на Оорт може да се крият планети с размерите на Марс и дори Земята. Поради огромните разстояния до там обаче те все още не могат да бъдат засечени със съществуващите технологии.