Всяка седмица у нас се появяват по петима нови милионери

16.05.2023 | 13:45
по статията работи: econ.bg
Общият брой на депозитите на граждани към края на март е 8,8 милиона, а общата сума в тях е над 73,1 млрд. лв., според статистиката на Българската народна банка
Всяка седмица у нас се появяват по петима нови милионери
Снимка: под лиценза на creative commons

Всяка седмица още петима души може да се похвалят, че имат депозит с над 1 млн. лв. в него. Към края на март броят на влоговете на граждани със суми над 1 млн. лв. е 1277, показват данните на Българската народна банка. Това е абсолютен рекорд за времето откакто Централната банка публикува такива данни.

В рамките на една година депозитите на милионери са нараснали с 255 броя или с 25%. А общата сума в тези милионерски влогове се увеличава с 25,3% за година и надминава 3,5 млрд. лв. Именно при тези най-големи влогове има най-голям ръст. С намаляването на сумите по депозитите намалява и ръстът на натрупаните пари през последната една година. А при най-малките влогове дори има спад.

Депозитите със суми между 200 хил. и 500 хил. лв. за година са нараснали с над 20 на сто и към края на март са 18 222 броя. Голямо е увеличението и на влоговете на граждани със суми между 500 хил. и 1 млн. лв. - с 19,2% за година, до 2633 броя.

Интересно е, че през тримесечието от януари до март депозитите със суми между 500 хил. лв. и 1 млн. лв. са намалели с 13 броя. Това означава, че собствениците на тези пари или са добавили някаква сума към спестяванията си и вече имат депозити с над 1 млн. лв. в тях, или са похарчили част от спестяванията си, например за покупката на имот или за луксозен автомобил.

При всички останали влогове на граждани със суми над 5 хил. лв. в тях има увеличение през първото тримесечие на годината. Като колкото по-малка е сумата в банковата сметка, толкова по-малко е увеличението.

При депозитите със суми между 100 хил. и 200 хил. лв. увеличението за година е с 10,2% до над 87,7 хил. броя. Докато при влоговете с между 5 хил. и 10 хил. лв. в тях увеличението е само с 1,1% до 795,8 хил. броя.

При по-малките влогове дори има спад – както на броя им, така и на натрупаните средства в тях. Това означава, че докато хората с големи финансови възможности трупат още повече пари по банковите си сметки, хората с най-малки спестявания са принудени да теглят пари, за да закърпят семейния бюджет.

Оцени статията:
2.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...