Въпреки споразумението в ОПЕК+ цените на петрола остават ниски

10.04.2020 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Споразумението е за срок то две години. Цената на юнския фючърс за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures при затварянето в четвъртък бе на ниво от 31,48 долара за барел, спадайки с 1,36 долара или с 4,13%
Въпреки споразумението в ОПЕК+ цените на петрола остават ниски
Снимка: под лиценза на creative commons

Петролът тази сутрин стартира с понижение поради съмнението, че постигнатото в четвъртък споразумение между 23 страни в рамките на ОПЕК+ за общо понижение на добива на петрол от 10 млн. барела на ден няма да е достатъчно за стабилизиране на пазара. Освен това още съществува вероятност за провал в резултат на разногласия.

Както става ясно от проекта на споразумение на ОПЕК+, общо страните от организацията ще ограничат добива с 10 млн. барела на ден – от 43,8 млн. барела до 33,8 млн. барела на ден. Планът предполага, че Русия и Саудитска Арабия ще ограничат добива на петрол с равни квоти – с 2,5 млн. барела на ден от нивото от 11 млн. барела на ден. Това означава, че през май и юни добивът им трябва да съставлява по 8,5 млн. барела на ден.

Споразумението е за срок то две години. Цената на юнския фючърс за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures при затварянето в четвъртък бе на ниво от 31,48 долара за барел, спадайки с 1,36 долара или с 4,13%.

Фючърсът за петрола сорт WTI на NYMEX поевтиня в четвъртък с 2,33 долара или с 9,29 % - до 22,76 долара за барел.

През всички предишни дни петролът поскъпваше в очакването на преговорите. В петък търговия няма да има във връзка със Страстната седмица.

Припомняме, че днес в рамките на Г-20 се очаква среща на енергийните министри от организацията с цел намиране на решение за постигането на баланс на енергийния пазар. Преди това в рамките на ОПЕК+ трябва да бъде постигнат завършек на преговорите с Мексико.

Анализаторите от своя страна коментират, че действията на ОПЕК+ ще помогнат за решаване на някои проблеми, но по своят а същност те няма да са достатъчни. Оттук нататък предизвикателството остава, тъй като хранилищата по думите на генералния секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо ще бъдат запълнени през месец май. Това означава и намаляване на производството от рафинериите, или дори прекратяване, което от своя страна ще доведе до дефицит на пазара и съответно последващ скокообразен ръст на цените. Затова надеждата е за отстъпки от някои от страните, компромис и намиране на баланс, за да се избегне най-страшният сценарий.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...