Делът на енергийно бедните у нас остава три пъти по висок от средното в Евросъюза

25.10.2023 | 12:05
по статията работи: econ.bg
През 2020 г. у нас 22,2 на сто от гражданите са закъснявали с плащането на сметките за енергия, като през 2021 г. този дял е бил 19,2 на сто, а миналата година - 18,8 на сто, при 6,9 на сто в ЕС
Делът на енергийно бедните у нас остава три пъти по висок от средното в Евросъюза
Снимка: БГНЕС

От 2010 г. насам България е увеличила от 8 на 15 на сто дела на произвежданата възобновяема енергия, запазила е дела на течните изкопаеми горива и ядрената енергия, и е намалила от 37 на 26 на сто дела на твърдите изкопаеми горива. Това показват данни, представени днес от Европейската комисия.

От 40,15 на сто, делът на зависимостта от вноса на изкопаеми горива в нашата страна е спаднал до 36,14 на сто. След войната, която Русия предприе срещу Украйна, България разнообрази доставчиците на газ, но остава зависима от изкопаемите горива, обобщава ЕК.

Данните показват, че у нас делът на енергийно бедните хора намалява, но остава близо три пъти по-висок от средното за ЕС. През 2020 г. у нас 22,2 на сто от гражданите са закъснявали с плащането на сметките за енергия, като през 2021 г. този дял е бил 19,2 на сто, а миналата година - 18,8 на сто, при 6,9 на сто в ЕС. За сравнение в последните две години в ЕС се отчита увеличаване в броя на тези домакинства с 0,4 на сто. 

Българите, които заявяват, че не могат да си позволят да поддържат дома си топъл, са били 27,5 на сто през 2020 г., 23,7 на сто през 2021 г. и 22,5 на сто миналата година. За сравнение в ЕС тези данни се повишават съответно от 7,5 на сто до 9,3 на сто.

Отправена е препоръка нашата страна да ограничи допълнително зависимостта от изкопаемите горива и да ускори разгръщането на мощности за производство на възобновяема енергия. Според Комисията е необходимо България да повиши възможностите за съхранение на енергия, да направи енергийната система по-гъвкава и да развие допълнително електропреносната мрежа. ЕК препоръчва подобряване на цифровизацията на електропреносната мрежа и свързването й с мрежите на съседните държави. Отправена е също препоръка за намиране на насочени към бъдещето решения с централното отопление.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...