Едва 20 българи са се пенсионирали при условията на най-високата първа категория труд през миналата година. Това показват данните на Националния осигурителен институт. Общо 48 358 души са получили лични пенсии за стаж и възраст.
В първа категория влизат хората, които са били специалисти и шефове, работещи под земята в рудници, хидротехнически обекти, тунелното и подземното минно строителство. В нея са и минни спасители, водолази и работещи в кесони. В най-тежката категория попадат и пилоти, щурмани, радисти, бордни инженери, парашутисти, стюарди.
Тук са и част от работниците в атомна електроцентрала, металургията – доменчици, конверторчици, агломератчици, шихтовчици, електропещари и пещари, разливачи на черни и цветни метали и техните сплави, машинисти на машини за непрекъснато леене. В първа категория влизат още екипажи на кораби, специализирани за превоз на химически вещества, нефтопродукти и въглища, както и работещи в машинното отделение на плавателни съдове от морския флот (без тези в крайбрежния флот).
72-ма души пък са се пенсионирали при условията на втора категория. В нея влизат шофьори на автобуси и тролейбуси и ватмани, машинисти и помощник локомотивни машинисти, циркови артисти, оркестранти на духови инструменти, работещи с опасни химикали, лакове, бои и каучукови смеси и други.
26 854 са натрупали стажа си само в условията на най-ниската – трета категория труд, показват данните към края на миналата година.
21 411 човека са имали смесен стаж, тоест част от него е натрупан и в професии, определени за първа и втора категория. В този случай три години стаж от първа категория или четири години от втора се зачитат за пет години от трета.