Златото поскъпват обратно над нивото от $ 2000 за тройунция след подновена слабост на американския долар спрямо останалите основни валути и по-ниска доходност на американските държавни облигации.
Фючърсите на златото с доставка през декември нарастват във вторник с 0,6% към $ 2010 за тройунция, задълбочавайки вчерашното силно поскъпване с 2,5 на сто, съобщава БНР.
Подкрепа за това възходяща движение на благородния метал оказва поевтиняването на долара към двегодишно дъно спрямо кошницата от останалите водещи валути, както и намаляващата доходността на ценните книжа на САЩ. Благородният метал по принцип се възползва от по-ниската доходност и от по-слабият долар, които правят златните кюлчета по-привлекателни за потребителите на други валути.
Основна движеща сила през последните дни обаче оказва информация от края на миналата седмица, че инвестиционният фонд Berkshire Hathaway на милиардера Уорън Бъфет е закупил голям пакет от акции на компанията Barrick Gold Corp - втората по големина минно-добивна компания за злато в света.
Масивните глобални финансови стимул за борба с пандемията Covid-19 подхранват опасенията за инфлация и за поевтиняване на щатския долар, което помогна на златото да поскъпне с над 31% през настоящата година.
По-рано през август фючърсите на златото удариха рекорден ценови връх около $ 2080 за барел, след което последва прибиране на печалби и рязко поевтиняване към $ 1860, преди обаче да бъдат подновени покупките на благородния метал.
Според анализ на банката Citigroup, златото може да поскъпване в краткосрочен план към $2100 за тройунция, докато в рамките на следващите 6 до 12 месеца изглежда правдоподобно да бъде достигната цена от около $2300 и дори $2400.
Фючърсите на среброто пък поскъпват с близо 3% над $28 за тройунция, тъй като инвеститорите се обръщат към сигурни активи, каквито са благородните метали, на фона на коронавирусната криза.
Цените на благородните метали като цяло нараства в резултат на по-слабия американски долара и по-ниската доходност на държавните облигации. В същото време търсенето на сребро нараства допълнително, тъй като то се използва в редица индустрии, които продължават постепенно да излизат от въведените преди месеци строги ограничения заради коронавирусната пандемия.