Достъпността на имотите у нас все още е в челните места в Европейския съюз, макар през последните три полугодия тази тенденция да се влошава. Ако през 2021 г. коефициентът на достъпност в София е 0,8 (става въпрос за средна работна заплата като отношение на лв./кв. м), то днес тя е около 0,68. Т.е. ако през 2021 г. с една средна работна заплата потребителите могат да си купят 0,8 кв. м жилищна площ, то днес срещу едно месечно възнаграждение те могат да си позволят 0,68 кв. м площ. В Западна Европа достъпността е на много по-ниски нива – около 0,15. Това показват данни на Националната асоциацията на строителните предприемачи /НАСП/.
Поскъпването на строителните материали също е ключов фактор за състоянието на жилищния пазар в момента. "За последната година общата стойност на материалите се е увеличила с над 30%. Арматурата е нараснала двойно за периода, дървото е поскъпнало със 100%, а тухлите – с 50%. Себестойността на един квадратен метър жилище към момента е около 820 евро/кв. м, но без земята, която е около 50% от себестойността. В крайната цена се калкулират и многобройни административни градоустройствени процедури, които отнемат между 3 и 5 г.
Крайните продажни цени в столицата са в много широки граници, но следва да се има предвид, че в Европа един квадратен метър струва не по-малко от 5000 евро и то за качество, което обикновено е по-ниско това, което в София може да се купи срещу 2000 евро, например", обяснява Емилия Цоконова от НАСП.