Инвестиционните фондове отчитат скромен ръст на привлечения капитал за година

23.05.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
8,8 млрд. лв. управляват инвестиционните фондове в края на март, отчете централната банка. За година размерът на парите в тях се е увеличил само с 83 млн. лв.
Инвестиционните фондове отчитат скромен ръст на привлечения капитал за година
Снимка: под лиценза на creative commons

8,8 млрд. лв. управляват инвестиционните фондове в края на март, отчете централната банка. За година размерът на парите в тях се е увеличил само с 83 млн. лв. Активите на местните фондове достигат 2,8 млрд. лв., в сравнение с декември 2022 г. увеличението е незначително - с 6,7 млн. лв.

Хората, които влагат парите си във фондове, предпочитат тези, които инвестират в акции - общата сума се е увеличила с 262 млн. лв. до 1,5 млрд. лв. В тях са вложени над 56% от средствата, поверени на български фондове. В същото време балансираните и тези, инвестиращи в недвижими имоти, не се радват на голям интерес - парите в тях за година са с 57,3 млн. лв. по-малко и така те управляват 401,6 млн. лв.

Спада интересът и към фондовете, които влагат парите, които управляват, в облигации - за година те са се свили със 161,2 млн. лв., а за три месеца - с 41 млн. до 806 млн. към март 2023 г.

Към края на първото тримесечие на тази година с най-голям дял от парите, вложени във фондове, остават левовите инвестиции - 66,7%, следвани от тези в евро – 28,8%, които отбелязват леко намаление на дела си в сравнение с преди година, когато са били 33,2%.

Не само националната валута е предпочитана от местните фондове, но и България е основна дестинация за ресурсите им. Централната банка отчита, че вложенията у нас се увеличават на годишна база със 142 млн. лв. до 1,4 млрд. В замяна инвестициите зад граница са намалели, макар и с малко - с 13,4 млн. до 1 млрд. лв. Фондовете, инвестиращи в ценни книжа, предпочитат българските - 53% от парите са вложени в тях, емитираните от държави в ЕС имат дял от 39%, издадени от балкански държави и Русия, заемат едва 0,9%, а в американски книжа са вложени 1,2% от средствата.

За три месеца - спрямо декември миналата година, активите на фондовете, инвестиращи в акции, са се увеличили със 104,5 млн. лв., а на балансираните фондове и влагащите в имоти са намалели с 56,9 млн.

Към края на март привлечените средства от чуждестранните инвестиционни фондове са 6 млрд. лв., като са се увеличили за година само с 39 млн. лева.

Интересът към инвестиционните фондове обаче се е възродил през тази година и за три месеца - до края на март, парите в тях са се увеличили с 373,1 млн. лева. Този ръст се дължи почти изцяло на привлечени средства от чуждите фондове - те се вдигат с 366 млн. лв. Основни инвеститори там са застрахователните компании и пенсионните фондове, а домакинствата и нетърговските организации държат само 17%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...