Потребителските цени в еврозоната спадат до 2.8%, в ЕС - до 3.1%, след като се повишиха с 2.9% през декември, съобщи статистическата служба на Европейския съюз (Евростат) в окончателния си доклад за инфлацията за миналия месец. Крайната оценка беше в съответствие с предварително обявените данни и консенсусната прогноза на анализаторите, анкетирани от Trading Economics. Спрямо предходния месец цените в еврозоната са намалели с 0.4%.
Потребителските цени, с изключение на променливи фактори като разходи за енергия, храна и алкохол (CPI Core, който се проследява от Европейската централна банка), са се повишили с 3.3% на годишна база миналия месец, след като нараснаха с 3.4% предходния месец.
Цените на храните, алкохола и тютюневите изделия се повишиха с 5.6% след ръст от 6.1% през декември. Цените на енергията паднаха с 6.1% след спад от 6.7% месец по-рано. Услугите са поскъпнали с 4.0%.
В 27-те страни от ЕС годишният ръст на потребителските цени е бил 3.1% през януари, след като се повишиха с 3,4% през предходния месец. Спрямо предходния месец декември инфлацията в ЕС е намаляла с 0.2%.
За България Евростат отчита годишна инфлация от 4.0% (от 5.0% в предходния месец) и 0.2 на сто на месечна база, спрямо декември 2023 година.
Най-ниска е инфлацията в Дания и Италия (0.9%), Латвия, Литва и Финландия (1.1%). Най-голям ръст на потребителските цени е отчетен в Румъния (7.3%), Естония (5.0%) и Хърватия (4.8%).
В Германия годишната инфлация се забави до 3.1% от 3.8% през декември, във Франция - до 3.4 от 4.1% месец по-рано. В Испания той се ускори до 3.5% от 3.3%.