Линията на бедност вече е 526 лв., а минималната заплата - 933 лв.

02.01.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
2024 г. започва без особени промени в данъците, които плащат бизнесът и домакинствата, но с приетия в края на декември държавен бюджет има редица изменения в плащанията
Линията на бедност вече е 526 лв., а минималната заплата - 933 лв.
Снимка: под лиценза на creative commons

2024 г. започва без особени промени в данъците, които плащат бизнесът и домакинствата, но с приетия в края на декември държавен бюджет има редица изменения в плащанията.

От 1 януари вече официално за беден се смята този, които получава под 526 лева, след като линията на бедност бе вдигната с 22 лева. Минималната пенсия, която е 523 лв., на практика остава под тази линия. Така ще е до 1 юли, когато ще се вдигне до 580 лева. От същата дата средната се увеличи с 16,8% и става 788,10 лв.

Според финансовият министър Асен Василев от 2021 г. досега минималната пенсия е увеличена от 300 на 523 лв. Средната за последните три години нараснала от 432 до 788 лв.

Таванът на пенсиите остава 3400 лв. Но от това не са ощетени много хора, защото 783 души я получават. От 1 юли се вдига и вдовишката добавка, която става 30%. Така повече пари ще вземат 681 412 души, а това е първото увеличение на процента на добавката от 2011 г. насам. Нейният размер като сума обаче се вдига ежегодно с актуализацията на пенсиите.

Максималният осигурителен доход е увеличен вече на 3750 лева. Това ще увеличи приходите в бюджета на НОИ, откъдето се изплащат пенсии, болнични и обезщетения за безработица и майчинство и ще вдигне разходите на работодателите. По данни на НАП вноски върху максималния осигурителен доход до момента от 3400 лева правят 285 000 души.

С 20% от 1 януари бе увеличена и минималната заплата - от 780 става 933 лева. На толкова се вдига и минималният осигурителен доход. Това означава, че хората, които работят срещу минимално възнаграждение, ще получават чисто 723,99 лв., защото общите удръжки за данъци и осигуровки са 209,10 лева. По данни на НАП това са 500 хиляди души.

По-високо е и максималното обезщетение за безработица на ден - 107 лв., а минималното остава без промяна - 18 лева на ден.

Съотношението, в което си поделят здравни, пенсионни вноски и тези за безработица, не е променено и остава 60/40 между работодател и работник. Парламентът не прие НАП да се произнася кой граждански договор е скрит трудов и запази нормативно признатите разходи.

Обезщетението за отглеждане на дете до 2 г. през тази година не се променя и остава 780 лв.

От 1 януари работодателите плащат 70% от среднодневното възнаграждение на служителите за първите два дни от болничния, а не както досега - за първите 3 дни.

След това плащшането на болничния се поема от НОИ. Вноските за здраве, пенсии, общо заболяване и майчинство, както и за безработица остават без промяна.

Данъчните промени са минимални и на практика почти не засягат хората. От 1 януари всяко заведение вече трябва да има ПОС терминал, през който да минават плащанията на клиентите. Всеки, който не получи касова бележка, не само в ресторант, но и от който и да е доставчик на стока или услуга, може да откаже да плати, докато не му бъде издадена.

Парламентът не прие държавата да връща ДДС и на физически лица срещу касови бележки. Финансовото министерство предлагаше отстъпката да е до 1200 лева годишно.

Не промени и ставката на данъка за ресторантите и тя остава 9%, което означава, че данъкът не може да е причина за промени в цените. За фитнесите и туроператорите обаче данъчната преференция ще отпадне в средата на тази година.

Прагът за плащания в брой остава и тази година 10 000 лева. Няма да има актуализация на данъчните оценки на имотите, което автоматично щеше да вдигне данък сгради и такса смет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...