Над 5200 малки и средни предприятия са се възползвали от възможностите за финансиране по плана "Юнкер". Те са получили общо 210 млн. евро, а очакваният икономически ефект на проектите е да допринесат с над 1.1 млрд. евро за брутния вътрешен продукт на страната.
Това казва в интервю за вестник "Труд" ръководителят на представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев и допълва, че по този показател България е на трето място в ЕС. Всички кредитни споразумения са за подпомагане на малки и средни предприятия и инвестиционни проекти в региони с висока безработица.
Огнян Златев припомни, че представителството има мрежа от 17 информационни центъра в страната, чрез които предприемачите могат да получават информация за възможностите на плана "Юнкер". Услугите им били търсени предимно от млади предприемачи. По програма "Еразъм+" пък има възможност млади хора, които започват бизнес, да посетят свои колеги в други държави от ЕС.
Отностно присъединяването на България към Еврозоната Златев прогнозира, че няма да има повишаване на цените и поскъпване на услугите в България след като приемем еврото, но дори и да има, то ще бъде минимално и в първите един или два месеца. По дсумите на Златев ползите ще са повеме, тъй като ще паднат лихвите по кредитите и банковата система ще е по-сигурна и стабилна, защото ще се управлява по правилата на еврозоната. Ще бъдат стабилизирани чуждите инвестиции в страната ни.
На въпрос кога е разумният срок, в който би могло да се случи въвеждането на еврото, ръководителят на представителството на Европейската комисия в България обясни, че България е поела отговорността да въведе еврото и това е разписано в договора за присъединяване на страната ни към ЕС. „Това ще се случи рано или късно, но при положение, че изпълним определени критерии", посочи Златев.
Той припомни, че не веднъж представители на Европейската комисия са отбелязвали, че България изпълнява номиналните критерии за пристъпване към процедурата за въвеждане на еврото, но това е задача на самата държава, а Европейската комисия може само да съдейства. По думите на Златев, специфичните препоръки на Еврокомисията към правителството през 2017 г. са нуждата от отстраняване на слабости във финансовия сектор, довършване на структурни реформи, подобряване на ситуацията с необслужените кредити.