Пазарът на земеделска земя почти замря от началото на годината

17.07.2023 | 09:45
по статията работи: econ.bg
От началото на годината нямаме нито една сделка със земеделска земя. Казва го брокер от района на Видин. Че в момента сделките са по-скоро рядкост свидетелстват и други участници или наблюдатели на пазара
Пазарът на земеделска земя почти замря от началото на годината
Снимка: под лиценза на creative commons

От началото на годината нямаме нито една сделка със земеделска земя. Казва го брокер от района на Видин. Че в момента сделките са по-скоро рядкост свидетелстват и други участници или наблюдатели на пазара. Спадът не е от вчера, а през годините това е принудило брокери на земеделска земя да преминат към сегмента на жилищата. Единственото постоянно през последните над 10 г. е поскъпването на земята, като някои играчи определят пазара към момента като спекулативен.

Макар и по-скоро единични са случаите на покупка на земя с инвестиционна цел за разлика от апартаментите, в които много хора влагат свободни средства, за да ги опазят от инфлацията и поради липса на кой знае какви алтернативи.

В момента няма активна търговия, сделките са трудни. В полупланинските и планински райони няма голямо търсене. Имотите в тези райони се използват за пасища, мери, ливади и т.н. Те са с по-малък добив, съответно по-ниска възвръщаемост и рентите се запазват. Докато в полските райони, където се отглеждат зърнено-житни култури, интересът е относително голям, цените вървят нагоре, с което се покачват и рентите. Така анализира пазара пред "Дневник" Стайко Стайков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.

Уточнява, че през последните години се наблюдава трайна тенденция почти да няма предлагане на първичния пазар - тоест от собственици, на които е върната земята, или техните наследници. "Особено след като фермерите се убедиха в предимствата да обработват своя земя, включиха се активно на пазара и се превърнаха в основни купувачи. През последните години намаля предлагането ѝ и силно се завиши търсенето", допълва той.

За понижена активност на пазара на земеделска земя говори и Антон Андонов, изп. директор на "Ера недвижими имоти". Според него и на пазара на дребно, и на този на едро има по-скоро спорадични сделки.

Пазарът като цяло е доста спекулативен, е мнението на Виктор Ромбаут, който обработва 42 хил. земя в района на Видин. Смята, че за парцели, към които има голям интерес, обичайно се стига до наддаване, което в крайна сметка изкривява самия пазар.

В момента се забелязва едно забавяне на пазара. Причините за това се коренят в големия дисбаланс на цените "купува" и "продава" при основните култури, които формират дохода от земята, казва Георги Георгиев, управител на "Агромениджмънт", мениджърското дружество на "Елана Агрокредит". На свой ред отбелязва, че почти са изчезнали вече сделките на първичния пазар, а по-голям е делът на препродажбите.

Антонов посочва и че на първичния пазар има все по-малко продавачи, често земите са с множество наследници, част от тях не са в България и това затруднява продажбата. Рентите продължават да се повишават, което кара собствениците, които нямат спешна нужда от пари, да не продават, защото имат висок текущ доход, казва той.

Според наблюденията му единични са случаите на продажби от първични собственици като често причина за това е нуждата от пари в брой, за да купят жилище на децата си в градовете, нуждата от пари за лечение и понякога за образование. Другата хипотеза е когато парцелът има много собственици, които не могат заедно да го управляват.

Стайков също посочва, че според опита от последните години хората продават собствени имоти при възникването на форсмажорно обстоятелство, което ги принуждава да търсят бърз доход. Но отделно от това, предлагането е малко като има региони, в които е почти нулево, допълва той.

Цените на земеделските земи непрекъснато се покачват през последните години като средно за страната от 2010 г. насам са поскъпнали с над 400 процента, сочат изчисления въз основа на данните на Националния статистически институт.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...