Цените на двата основни сорта петрол в понеделник демонстрират стабилност. Участниците на пазара следят ситуацията с ураганите в САЩ, а също така продължават да оценяват и сигналите за ръст на разпространението на COVID-19 в Азия и Европа. Не на последно място остава и преценката за отношенията между Пекин и Вашингтон.
Почти 60% от нефтодобивните мощности в американската част на Мексиканския залив в неделя бяха спрени заради два урагана, приближаващи се до крайбрежието, съобщава агенция Bloomberg. Ураганите Марко и Лаура, които идват от различни посоки са в състояние да нанесат щети за няколко милиарда долара, предупреждават експертите.
Според данните на компанията за услуги в сектора Baker Hughes, публикувани в петък, броят на работещите нефтогазови добивни платформи в САЩ през миналата седмица са се увеличили с 11 – до 183. Този ръст се отчита за пръв път от четири седмици.
В центъра на вниманието на участниците в пазара остава ситуацията с коронавируса. Правителствата в света се опитват да намерят баланс между мерките за ограничаване на разпространението на COVID-19 и желанието за възстановяване на икономическата активност. Докато в САЩ изглежда, че има някакво стабилизиране на ситуацията с коранавируса, то в редица страна от Европа и Азия се отчита ръст на заболеваемостта.
Стойността на октомврийските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса IC Futures в понеделник е на ниво от 44,32 долара за барел, което е само с 0,03 долара под цената при затварянето на предишната сесия. В петък договорите поевтиняха с 0,55 долара или с 1,2 %.
Фючърсите за петрола сорт WTI на NYMEX намаляват също съвсем незначително – с 0,05 долара до 42,29 долара за барел. В петък стойността на договорите се понижи с 0,48 долара или с 1,1 %.
Според данните през миналата седмица поевтиняването при сорт Brent е 1 %, а при WTI – ръст с 0,1 %.