Всички знаем, че планетата под краката ни се върти, но ново изследване на Австралийския национален университет (ANU) разкрива, че ядрото на земята не се върти в синхрон с останата част. Освен това често забързва или забавя хода си, съобщава научният сайт phys.org.
Проф. Хрвойе Ткалчич от колежа по физика и математика към ANU и неговият екип използвали информацията от т.нар. дублетни земетресения, за да измерят скоростта на въртене на вътрешното ядро на Земята през последните 50 години.
В случая става въпрос за анализ на земетресения с почти идентични параметри, които могат да се случат както през няколко седмици, така и през 30-40 години. Малките разлики в тези параметри показвали разликите в скоростта на въртене на ядрото.
Учените установили, че не само вътрешното ядро се върти с различни темпове спрямо земната мантия, но и че скоростта му на въртене се изменяла във времето.
„Това е първото експериментално доказателство, че ядрото се върти с различни скорости“, твърди проф. Ткалчич.
„Открихме, че в сравнение с мантията, вътрешното ядро се е въртяло по-бързо през 70-те и 90-те години на века, но е забавило ход през 80-те. Най-драматичното ускоряване е наблюдавано през последните няколко години, макар че са необходими допълнителни тестове, за да се потвърди това наблюдение“, коментира ученият.
Интересен факт тук е, че предположението, че ядрото на Земята се върти с различни скорости, е направено още през 1692 г. от британския астроном Едмънт Халей (на когото е кръстена Халеевата комета).