Ветото ще забави връщането на ДДС
“Точно заради връщането на ДДС ние подкрепяме проекта за актуализация на бюджета, защото ако няма такава, правителството ще се стреми да вкара разходите в планирания дефицит. Тогава най-лесното е в последните два-три месеца на годината да се задържи ДДС-то към бизнеса. А това намалява ликвидността на икономиката, вдига безработицата и води до фалит фирмите“. Това обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев. Той припомни, че подобни сценарии със задържането на дължимото ДДС от държавата “вече сме гледали” и последиците от тях са ясни.
Според Велев, президентът няма нито един икономически или прагматичен аргумент, за да наложи вето върху актуализацията.
Неговите аргументи са по-скоро популистко-политически. “Той задава въпроси, на които има ясен отговор. Такава е и темата какво ще се направи с емитирането на нов дълг до 1 млрд. лв., при условие, че само 40 млн. лв. са предвидени за социални разходи. Всъщност целият заем отива във фискалния резерв и оттам 500 млн. лв. се дават за покриване на бюджетния дефицит, а другите 500 са за рефинансиране на външния дълг”, поясни Велев. За плащането на външния дълг идва падеж, който е в началото на следващата година, и средствата за него са от порядъка на 500 млн. лв., припомни още той.
По думите на Велев, ако в приходната част на бюджета дупката е само 300 млн. лв., то всички ние би трябвало да сме много щастливи. Анализите на АИКБ за Бюджет 2013 още миналата година са показали сериозно раздуване на приходната и разходната му част. Причината е нереално високата преценка за ръста на БВП през тази година. Оттам са направени и разчетите за по-големи разходи. Нашата прогноза е, че много по-голяма част от обявените 300 млн. лв. няма да бъдат събрани като приход в хазната, обясни Велев.
Отлагане на плащанията към бизнеса
Прогнозите на бюджета бяха за около 1,8 млрд. лв. повече приходи през тази година спрямо 2012 г. За полугодието са събрани едва 400 млн. лв. повече. Така излиза, че до края на годината трябва да се съберат още 1,4 млрд. лв. Велев припомни, че обикновено много добри месеците за бюджета са май и юни, когато има много плащания към държавата.
„При тези условия аз не виждам как държавата ще събере още 1,4 млрд. лв. до края на годината, за да постигне заложената си политика“, коментира експертът. Той също смята, че приходните администрации като НАП и Агенция “Митници”, трябва да се мобилизират по-добре и да работят за ограничаване на сивия сектор.
Сегашното вето задължително ще доведе до забавяне на плащанията към бизнеса, защото за няколко месеца не се правят реформи, които правителствата не са успели да ги направят през последните 23 години, коментира още Велев.
„Тук говоря за реформа в сигурността, в здравеопазването, в държавната администрация. Да, има нужда от тези реформи, за да се намалят публичните разходи и те да станат по-ефективни. Това обаче не могат да се направи за няколко седмици, за да има ефект до края на годината след като толкова време тези неща не са били направени. Идеята да се заиграваме на тази струна е просто нереалистична. Отделно е и обидно за разбиращите хора“, обясни експертът. Според него, при сегашната ситуация няма друг начин да се вкара дефицитът в записаните норми, освен ако не се спрат плащанията към бизнеса. Защото не може да се ограничат разходите за пенсии или за помощи на хората.