Запознайте се с човека, решил да спи по 4,5 часа на денонощие

24.11.2013 | 10:00
по статията работи: Георги Георгиев
22-годишният Евгений Дубовой твърди, че е намерил решение, с което може да спи близо 2 месеца по-малко всяка година
Запознайте се с човека, решил да спи по 4,5 часа на денонощие

Руснакът Евгений Дубовой е професионален мениджър-проекти от Русия. Преди две години той взима решението да спи по 4,5 часа на денонощие и продължава да го прави и до днес.

„Най-голямата полза от това, е че по този начин получавам по два допълнителни месеца всяка година за активни дейности от спестения сън. Времето е най-ценния ресурс в нашия живот“, коментира 22-годишният Дубовой пред „Бизнес инсайдър“.

Повечето хора следват режима на монофазен сън, който включва между седем и осем часа непрекъснат сън всяка нощ. За разлика от тях Дубовой е решил да превключи на полифазен режим, когато бил на 20 години. Така той спи по 3,5 часа на нощ, и допълва нужната от сън с по три 20-минутни дрямки по време на деня.

Стандартният монофазен сън включва четири пълни цикъла от по 90 минути на NREM (non rapid eyes movement) фазата при която човек спи дълбоко. Всяка от тях е последвана от REM фазата, в които движим бързо очите си и сънуваме. Така ни се събират 8-те часа сън, които са ни нужни, за да функционираме нормално.

Дубовой решава да излъже тялото си по следния начин. Той забелязал, че в малките часове на нощта NREM фазите са най-дълги, а сутрин доминират NREM фазите. На тази база на това знание младежът изградил програмата си, решавайки да приучи тялото си да спи в часовете между 1 и 4.30 сутринта, когато мозъкът му попадал основно в бавните фази на съня. Бързите фази били компенсирани с трите 20-минутни дрямки през деня, в които Дубовой твърди, е попадал почти веднага след заспиване.

Останалите около 3,5 часа от нормалния нощен сън според него били ненужни, тъй като в тях мозъкът изпадал в преходни състояния, които по думите на Дубовой не му носели полза.

Мнението, че полифазния сън принуждава мозъците ни да влизат в REM сън по-бързо, днес преобладава в научната общност. Но научните доказателства в негова подкрепа, все още са недостатъчни. Все още не разбираме напълно процесите, които се случват при монофазния сън, в това число и ролите, които изпълнява REM съня.

Докато не си изясним какво точно се случва тогава, то и изследванията на полифазния сън няма да отбележат сериозен прогрес. Наред с това част от учените твърдят, че подобна голяма промяна в режима на сън може да се отрази негативно върху организма и да влоши качеството ни на живот.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...