Г-20 срещу фискалните ограничения на САЩ

05.11.2012 | 15:00
по статията работи: Елица Елефтерова
От бъдещето на американската икономика зависи икономическото бъдеще на Европа и Япония, споделят водещи икономисти
Г-20 срещу фискалните ограничения на САЩ
Снимка: Wikipedia.org

На срещата на Г-20 в неделя водещите световни икономики оказаха натиск върху САЩ да действа по-решително, за да предотврати вълната от съкращения на разходите и увеличаване на данъците. Те предупредиха, че т. нар. фискални ограничения (Fiscal Cliff - автоматичното рязко повишение на данъците и понижение на държавните разходи), може да върнат американската икономика обратно по пътя на рецесията. Това е най-голямата краткосрочна заплаха за глобалния растеж, съобщава “Ройтерс”.

Ако разединеният Конгрес не действа бързо и не стигне до консенсус до изборите в САЩ, които трябва да се проведат във вторник, около 600 млрд. долара съкращения на държавните разходи, както и по-високи данъци ще влязат в сила от 1 януари 2013 година и може да тласнат американската икономика отново в рецесия.

"Ако Съединените щати не успеят да вземат решение навреме, фискални ограничения ще ударят икономиката на САЩ така, както и останалата част от света, включително и японската икономика, така че всяка една от страните от Г-20 ще настоява САЩ да се справят с този въпрос твърдо", коментира Масааки Ширакава - управител на Японската централна банка, преди заседанието на групата на 20-те министри на финансите и централните банки.

С наближаването на президентските избори в САЩ, както и на изборите за нов Конгрес, се наблюдава забавяне в действията, целящи да се избегнат фискалните ограничения и се засилва несигурността за това дали Конгресът може да се стигне до решение.

В същото време пък Германия настоява за нови ангажименти за ограничаване на дефицита и за намаляване на дълга след 2016 г. Най-голямата икономика в еврозоната, която бе подложена на критики заради настояването й за затягане на коланите и за възстановяване на доверието в световната икономика, заяви по време на срещата, че Съединените щати и Япония носят толкова отговорност, колкото и Европа за осигуряването на глобална икономическа стабилност.

По-голямата част от натиска САЩ да обясни как фискалните съкращения могат да бъдат избегнати, дойде от Европейската комисия, изпълнителния орган на Европейския съюз, както и от Германия, посочи високопоставен представител на Г-20.

Политиците се борят, за да предотвратят ново забавяне на световната икономика, която все още не се е възстановила ефективно след финансовата криза от 2008-2009 година, коментират анализатори

Консенсусът на Г-20 за това как да се предотврати рискът от нова депресия всъщност дава начало на нови дълбоки различия по въпросите, свързани с разходите за стимулиране на растежа и затягането на коланите за справяне с високите нива на задлъжнялост.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...