Бъдещето на американския долар и останалите валути

08.08.2013 | 14:00
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Доларът отчете значителен ръст в последните месеци спрямо редица други валути
Бъдещето на американския долар и останалите валути

Множество туристи, решили да прекарат лятната си почивка в САЩ, ще бъдат неприятно изненадани. Парите им ще успеят да купят значително по-малко неща, отколкото през минали години, предават от списание „Икономист“.

Ръстът на стойността на долара е нещо необичайно. Някогашните скокове през осемдесетте и деветдесетте бяха просто неочаквани флуктуации. Откакто държавата прекрати системата „Бретън Уудс“, т. нар. „златно покритие“, доларът постепенно започна да губи стойността си спрямо други валути. Или поне така беше досега.

През последната година стойността на американската валута отчете значителен ръст, основно заради очакваното ограничаване на програмата за изкупуване на облигации. Възможността ФЕД да намали количествените улеснения води до покачване на лихвените проценти. Същите лихвени проценти, които бяха поддържани до рекордно ниски нива последните години. Когато те се покачат, външни инвеститори започват да вливат средства в САЩ, което пък води до по-силен долар.

Страната е привлекателна за инвеститори по много причини. „Токсичните“ ипотечни дългове са значително прочистени, пазарът за недвижими имоти се възстановява, броят на безработните намалява. Само през месец юли са създадени 162 хил. нови работни места.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на държавата не впечатлява с висок ръст, но Международният валутен фонд прогнозира той да бъде поне 2.7% за годината. През второто тримесечие на годината БВП бе 1.7%, изпреварвайки прогнозите за периода. За справка, други богати държави, като например Япония и Великобритания, не биха могли да се надяват на подобни стойности.

САЩ е в по-добро състояние от еврозоната като цяло. Президентът на Европейската Централна Банка (ЕЦБ) Марио Драги потвърди, че основният лихвен процент ще остане непроменен за дълго време. Това бе първият път, когато ЕЦБ съобщи официалната си позиция по въпроса в дългосрочен план. Засега лихвеният процент е 0.5%.

Новият управител на Bank of England Марк Карни, също съобщи, че запазва основната лихва във Великобритания, което пък доведе до мигновенен спад в стойностите на паунда.

Съществува ясна връзка между паричните политики на САЩ и останалите държави по света, но тази взаимовръзка не е положителна. Докато различията между лихвените проценти продължават да се множат, то доларът със сигурност продължава да расте. Бавно и с флуктуации, но стабилно.

Федералният резерв съобщи, че няма да променя нищо по програмата си преди безработицата на САЩ да падне до 6.5%. По последни данни, публикувани през юли, тя е 7.4%. Бен Бернанке, председател на Федералния резерв, съобщи също, че лихвените проценти щe останат сравнително ниски дълго след това.

Дори доларът да се покачи още, много е възможно лично ФЕД да опита да възспре ръста. Все пак, никоя държава не би искала скъпа валута, когато икономиката и заплатите са неподвижни, коментира Кит Джъкълс от Societe Generale.

Въпреки всичко, летните туристи не би трябвало да изпитат чак дотолкова сериозни неудобства, ако идват от ЕС. Въпреки проблемите в икономиките на държавите членки, еврото остава сравнително стабилно. Дори след спад до 1.27 долара за евро в началото на юли, то сега стойността на европейската валута е около 1.33 долара за евро. Това са сред най-високите стойности от началото на годината насам.

Доларът остава висок спрямо валутите на нововъзникващите пазари. Произведствена активност в страните от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) се сви за първи път за последните 4 години. Редица държави, сред които Индия и Южна Африка, отчетоха спад във валутите си с над 10% от началото на месец май. Разчитащи до голяма степен на външни инвестиции, те мигновено ще изпитат трудности, когато ФЕД започне да ограничава програмата си. Докато лихвените проценти в САЩ бяха ниски, инвеститорите с удоволствие инвестираха в развиващите се пазари. Дори неочакваният ръст на вноса и износа на Китай и последвалото леко поскъпване на петрола и златото трудно ще запазят лоялността на инвеститорите.

Редица държави започнаха да разпродават резервите си от американската валута. Увеличавайки достатъчно количеството долари в световен мащаб, те се надяват да забавят спада на своите валути. Но дори да се освободят от резервите си сега, то в даден момент ще се наложи да ги запълнят отново. Най-вероятно ще го направят, продавайки част от еврото си.

И така, валутите отново ще паднат спрямо долара, а през лятото на 2014 г. чуждите туристи ще трябва да спестят още по-голяма част от заплатите си.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...