Изборите в Германия - социална политика и ЕС проблеми

07.08.2013 | 14:50
по статията работи: Петя Бързилска
Къде е фокусът на предстоящите избори в най-силната европейска страна?

Последните новини в немското издание „Шпигел“ не предлагат пряк коментар относно предизборните кампании в страната, но пък за това не липсват примери за засилената социална политика и не съвсем липсващия фокус върху ЕС.

Нов закон, целящ да подобри ситуацията на работещите родители, влезе в сила в четвъртък. Според него всички родители с дете на възраст 12 месеца и повече имат право на място в дневен център за грижи. Преди законът се отнасяше за родители с деца от 3-годишна възраст. Новите правила предлагат и легалната възможност на родители, на които е било отказано място, да обжалват решението, макар че според някои тази е опция ще е твърде скъпа и без особено значение, особено ако действително няма свободно място за дневна грижа.

Освен вътрешните социални политики, Германия не остава и съвсем безразлична към случващото се в ЕС. След като скандалът за шпионаж на Националната агенция за сигурност на САЩ остава гореща тема в Европа, германският министър на правосъдието Сабин Лойтхойсер-Шнаренбергер, повдигна въпроса за създаването на нови, ясни наказателни мерки срещу участващи в тази дейност американски корпорации, пише „Шпигел“.

В интервю за „Ди Велт“ либералът Сабин Лойтхойсер-Шнаренбергер призова за конкретни ЕС правила, които да регулират защитата на информация и каза, че „ на компаниите на Съединените щати, които не се съобразяват с тези стандарти, трябва да се забрани да правят бизнес на Европейския пазар“.

Лойтхойсер-Шнаренбергер заяви, че подобен пакет от ЕС мерки е наложителен в борбата с „широкоразпространеният шпионаж от чужди служби“ и че германските закони за защита на данните трябва да са критерий за ЕС – германските закони за поверителност са значително по-строги от тези на САЩ и по-голямата част от Европа.

Резултатите в Германия от проведеният социален дискурс на външни и вътрешни политики ще стане ясен през септември. Дотогава на предизборните кампании предстои още развитие и дискусии.

 Редактор: Сара Божинова

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...