Европейският Парламент (ЕП) смята да създаде специална комисия, която да разследва сигналите за шпиониране от страна на САЩ. Става дума както за подслушване на телефонни разговори, така и за четене на имейли на водещите институции на ЕС и представители на някои държави-членки.
В обща инициатива депутатите също така ще настояват за смесен парламентарен и съдебен контрол на службите за разузнаване по силата на статукво, важащо в някои страни от ЕС, допълва Euractiv. Европейската Комисия ще представи доклад на ЕП и Европейския съвет през октомври тази година. В него ще бъдат обсъдени анализите и разкритията на експертна група, която ще е със смесен състав от ЕС и САЩ.
"САЩ приема доста сериозно притесненията ни относно проекта PRISM”, изтъкна комисар Вивиан Рединг, която отговаря за правосъдието, основните права и гражданството.
Разкритията, които и германското списание "Шпигел" разгласи след като избухна скандала с Едуард Сноуден, буквално взривиха евродепутатите. Известна част от тях, като либералите от ALDE, настояха за „незабавна реакция“ от страна на Вашингтон и то не на закрити врати, а в сърцето на самия ЕП. Голяма част от европейските политици смятат, че САЩ е престъпил една определена граница, която не е трябвало да нарушава.
Социалистите и „Зелените“ в ЕП пък настояват за замразяване на подготвяните преговори за споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ. Позицията им съвпада с недоволството на Франция от шпионажа на САЩ. Въпреки това обаче по-голямата част от депутатите смятат, че това не трябва да се отрази на инициативата за обща спогодба между двата колоса.
„Зелените“ пък заявиха, че искат от ЕС да прекрати споразуменията със САЩ що се отнася до данни от банковия сектор (SWIFT) и списъците с имена на пътуващите в самолети (PNR).