Последните новини в немското издание „Шпигел“ не предлагат пряк коментар относно предизборните кампании в страната, но пък за това не липсват примери за засилената социална политика и не съвсем липсващия фокус върху ЕС.
Нов закон, целящ да подобри ситуацията на работещите родители, влезе в сила в четвъртък. Според него всички родители с дете на възраст 12 месеца и повече имат право на място в дневен център за грижи. Преди законът се отнасяше за родители с деца от 3-годишна възраст. Новите правила предлагат и легалната възможност на родители, на които е било отказано място, да обжалват решението, макар че според някои тази е опция ще е твърде скъпа и без особено значение, особено ако действително няма свободно място за дневна грижа.
Освен вътрешните социални политики, Германия не остава и съвсем безразлична към случващото се в ЕС. След като скандалът за шпионаж на Националната агенция за сигурност на САЩ остава гореща тема в Европа, германският министър на правосъдието Сабин Лойтхойсер-Шнаренбергер, повдигна въпроса за създаването на нови, ясни наказателни мерки срещу участващи в тази дейност американски корпорации, пише „Шпигел“.
В интервю за „Ди Велт“ либералът Сабин Лойтхойсер-Шнаренбергер призова за конкретни ЕС правила, които да регулират защитата на информация и каза, че „ на компаниите на Съединените щати, които не се съобразяват с тези стандарти, трябва да се забрани да правят бизнес на Европейския пазар“.
Лойтхойсер-Шнаренбергер заяви, че подобен пакет от ЕС мерки е наложителен в борбата с „широкоразпространеният шпионаж от чужди служби“ и че германските закони за защита на данните трябва да са критерий за ЕС – германските закони за поверителност са значително по-строги от тези на САЩ и по-голямата част от Европа.
Резултатите в Германия от проведеният социален дискурс на външни и вътрешни политики ще стане ясен през септември. Дотогава на предизборните кампании предстои още развитие и дискусии.
Редактор: Сара Божинова