Правителството на Пламен Орешарски даде заявка за подобряване на бизнес средата у нас. Подкрепата за малкия и средния бизнес е един от акцентите в управленската програма на кабинета. Правителството пусна и специален мейл (predlagam@government.bg) всеки, който желае, може да сподели идеи за това как да се подобри бизнес средата у нас.
От Econ.bg се допитахме до нашите читатели и собственици на малки фирми как, според тях, правенето на бизнес у нас може да стане по-лесно.
“Какво трябва да направи правителството, за да подобри бизнес средата у нас” беше въпросът, който зададохме на читателите си в редовната анкета.
35,3% от гласувалите 1834 души смятат, че трябва да се въведат електронни услуги във всички местни и национални административни структури. Според 19,9% правителството трябва да разшири диапазона на данъчните облекчения за фирмите при социални проекти.
19,1% смятат, че кабинетът не е нужно да прави нищо, стига да не пречи. 16,8% считат, че трябва да се улесни достъпът до обществени поръчки и да се включат арбитражни клаузи в договорите за тях.
5,8% от анкетираните считат, че трябва да се намали или отмени минималната работна заплата, а 3,1% - съдебните такси.
Какви са конкретните предложения на бизнеса?
Постепенно, целенасочено и цялостно въвеждане на електронното правителство и електронните услуги във всички местни и национални административни структури, предлагат от фирмата за рециклиране на мобилни телефони Reusum.
От там считат още, че трябва да се направи цялостно реформиране на такса „смет” в столицата. Таксата се събира от всички, а не само от наистина възползващите се от услугата, прекалено е висока и няма прозрачност при разпределянето на събраните такси.
Добре би било да се стимулира бизнесът да подкрепя неправителствените организации и социалните проекти в страната по всеки възможен начин, а не само с малки проценти намален данък. Това би спомогнало за изграждането на по-качествени проекти и от двете страни, съответно произвеждане на повече блага за обществото, което от своя страна ще доведе до по-висок стандарт на живота. Корупцията също е от проблемите, които ако не да се изкоренят, то поне трябва да се намалят, считат от Reusum.
От там отчитат като необходима и цялостна реформа в образователната система, която да включва всеобхватно дигитализиране на образованието в страната във всичките му етапи; редуциране на училищата и университетите; захранване на образователните структури само с мотивирани и отдадени преподаватели, които да са и ментори.
“Кризата стана оправдание за неправомерно намаляване на заплати и забавяне на плащане на задължения, от което се възползваха много хора, които нямат проблеми всъщност”, счита независимият PR специалист Елена Пенева. Според нея трябва да има по-строги и бързи наказателни процедури за некоректните платци.
Според Мирена Дойчинова, собственик на кабинета по дентална медицина Smile Centre Family, е необходимо закриване на държавното здравно осигуряване и преминаване към частно. Според нея в момента осигурените плащат за неосигурените. Дойчинова счита още, че е наложително да се въведе час по здравна култура в училищата.