Ръководителите на световните централни банки ще поддържат твърд курс на стимулиране на икономиката посредством монетарната политика, съобщава агенция „Блумбърг“. Това се случва в условията на огромна вълна от намаления на лихвените проценти от страна на водещи национални институции от Индия до Полша.
Срещата на централните банкери от Г-7 започна днес, като монетарната политика е нейна фокусна точка. Редица икономисти, сред които и експерти от Morgan Stanley и Credit Suisse прогнозират, че лидерите ще продължат курса на стимулиране в условията на слаб икономически растеж на глобално равнище, забавена инфлация, и нуждата да се овладеят валутните промени.
Вчерашното намаление на лихвения процент от страна на Южна Корея беше 511-тото поред от юни месец 2007 година насам. Днес Виетнам и Шри Ланка също се присъединиха към дългия списък. И докато ликвидността със сигурност се отразява позитивно на стоковите борси, то все още не е много сигурно колко адекватна е тя за генерирането на икономически растеж.
Южнокорейската централна банка понижи лихвения си процент от 2,75 на 2,5%. Преди нея полската финансова институция също изненадващо свали лихвата си до 3%. Шри Ланка днес направи същото с двата си главни лихвени процента с по 0,5% за всеки. Виетнам продължи тенденцията с по 1% надолу за водещите си лихвени проценти. За момента Националната банка на Япония, както и Федералния резерв на САЩ (ФЕД) не са се включили в отприщената вълна.
Същевременно обаче именно политиката на Япония относно националната валута – йената, отприщи ответни реакции от други страни. Политиката на понижаване на курса на йената принуди Австралия, Нова Зеландия
и Швейцария да предприемат сходни мерки спрямо своите валути, за да запазят стабилни позициите на износителите си. Южна Корея също изрази недоволство преди време, защото понижения курс на йената я
прави изключително изгодна за обмен с щатския долар и подкопава конкуренцията на южнокорейския вон.